Kijów: siedziba stacji 112 Ukraina ostrzelana z granatnika [+FOTO]

W nocy miał miejsce atak na siedzibę ukraińskiej stacji 112 Ukraina w Kijowie. Budynek miał zostać ostrzelany z granatnika. Wcześniej pod adresem stacji kierowano groźby w związku z planami wyświetlenia przez nią nowego filmu Olivera Stone’a o Ukrainie.

Jak poinformowała ukraińska stacja telewizyjna 112 Ukraina, minionej nocy budynek jej siedziby w Kijowie został ostrzelany z granatnika przez dwie nieznane osoby.

Policja otrzymała o 3:40 w sobotę czasu kijowskiego zgłoszenie, że jeden z okolicznych mieszkańców słyszał odgłos przypominający eksplozję na ulicy Dehtiariwskiej, przy której znajduje się siedziba stacji 112 Ukraina. Na miejsce natychmiast wysłano grupy operacyjno-śledcze policji, w tym specjalistów od materiałów wybuchowych i psy tropiące.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Funkcjonariusze stwierdzili, że fasada budynku została uszkodzona i odcięła teren przyległy do miejsca ataku. Poinformowano też o znalezieniu granatnika, który został wysłany do zbadania. Ukraińska policja zakwalifikowała sprawę jako akt terrorystyczny. Nikt nie został ranny. W Kijowie trwają działania policji mające na celu wyśledzenie i ujęcie sprawców, a także ustalenie motywów ataku.

Należy zaznaczyć, że 112 Ukraina zamierzała wyświetlić nowy film dokumentalny amerykańskiego reżysera Olivera Stone’a „Revealing Ukraine”, który dotyczy historii Ukrainy o uzyskania przez nią niepodległości po upadku ZSRR do czasów obecnych. Porusza on m.in. temat źródeł konfliktu w Donbasie i relacji ukraińsko-rosyjskich. Według relacji części mediów, Stone w filmie sugestywnie ostrzega, że Ukraina może stać się polem bitwy nowej wojny między NATO i Rosją.

Film jest mocno krytykowany przez część ukraińskich polityków i komentatorów, a szczególnie mocno przez środowiska ukraińskich nacjonalistów, którzy nie zgadzają się na publiczne pokazywanie tego, ich zdaniem antyukraińskiego, filmu. Prokurator generalny Jurij Łucenko zagroził wręcz, że wszelkie próby wyświetlenia tego obrazu na Ukrainie będą uznane za działania na szkodę państwa i ścigane jako zdrada. Kierownictwo stacji 112 Ukraina oświadczało, że nie podda się presji polityków i radykalnych aktywistów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek w sieci pojawiły się informacje o tym, że przed budynkiem 112 Ukraina planowany jest nielegalny protest. Informację na ten temat zamieszczono na profilu społecznościowym Serhija Sternenki, byłego członka neobanderowskiego Prawego Sektora, lidera organizacji Nebajdużi (Nieobojętni), określanej mianem skrajnie prawicowej. Apel wzywał Ukraińców do przyjścia pod budynek stacji i zablokowania jej działalności wszelkimi możliwymi sposobami. Dziennikarze rzekomo otrzymywali sygnały, by w sobotę nie pojawiali się w pracy.

Władze stacji uznały to za planowanie działań zmierzających do zakłócenia porządku publicznego, a także praw i wolności obywatelskich oraz próbę wymuszonego zablokowania prac dziennikarskich. Ostrzegały, że może to też oznaczać groźbę uszkodzenia własności stacji telewizyjnej czy agresji wobec dziennikarzy. 112 Ukraina domagała się podjęcia przez ukraińskie służby zdecydowanych działań w tej sprawie, w tym uniemożliwienia przeprowadzenia nielegalnej i potencjalnie niebezpiecznej demonstracji.

W sobotę rano pojawiło się oświadczenie Redakcji Międzynarodowej stacji 112 Ukraina, w którym w obecnej sytuacji wezwano kierownictwo stacji do zaniechania wyświetlenia nowego filmu Olivera Stone’a.

Biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo zaistnienia wykonalność tych zagrożeń, w tym ze strony szefa organizacji Nebajdużi Serhija Sternenko, faktyczne wycofanie się ukraińskiego rządu z ochrony kanału telewizyjnego i niemożności pełnej ochrony praw dziennikarzy w przypadku sankcji przeciwko kanałowi telewizyjnemu 112 Ukraina, Redakcja Międzynarodowa zdecydowanie zaleca, aby zespół kanału telewizyjnego 112 Ukraina powstrzymał się od pokazania filmu Revealing Ukraine” Olivera Stone’a.

Czytaj także: „Płoń Inter płoń” – demonstranci wrócili pod siedzibę ukraińskiej stacji TV Inter [+FOTO]

112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz