W Kijowie odbyło się dziś XXVI posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy.

Stronę polską reprezentował szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, a ukraińską i wiceszef administracji prezydenta Petra Poroszenki ds. polityki zagranicznej Kostiantyn Jelisiejew.

Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta, Szczerski i Jelisiejew uzgodnili, że przygotują dokument do podpisu przez prezydentów Polski i Ukrainy w najbliższym czasie.

Podstawowym celem tego dokumentu jest zapewnienie konstruktywnego charakteru dialogu oraz wspieranie procesu porozumienia między narodami w celu dalszego wzmocnienia partnerstwa strategicznego między Polską i Ukrainą – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

W trakcie rozmów poruszuno także kwestię utworzenia Polsko – Ukraińskiego Centrum Dobrosąsiedztwa.

– Strony podkreśliły znaczenie unikania polityzacji problemów historycznej przeszłości dwóch narodów i propagowania w obydwu społeczeństwach pozytywnych przykładów w historii stosunków polsko-ukraińskich – napisano w komunikacie.

Przed spotkaniem, minister Szczerski zapowiedział, że poruszy  problem ostatnich prowokacji wymierzonych w polskie miejsca pamięci i konsulat w Łucku.

– Strona polska poruszy problem ostatnich prowokacji wymierzonych w polskie miejsca pamięci i konsulat w Łucku. Zwróci się także o informacje na temat przebiegu śledztw oraz działań strony ukraińskiej na rzecz poprawy zabezpieczenia tych miejsc na przyszłość – zapowiedział Krzysztof Szczerski.

Czytaj również: Dr Kawecki: Jeżeli Ukraina nie wykryje sprawców ataku w Łucku to może oznaczać, że mamy do czynienia z państwem upadłym

kresy.pl/ interia.pl/ prezydent.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz