We wtorek Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie antymonopolowe wobec amerykańskiego koncernu Amazon. Oskarżenia KE dotyczą łamania zasad konkurencji na rynku internetowej sprzedaży detalicznej. Komisja wszczęła także drugie dochodzenie, które dotyczy praktyk biznesowych firmy w handlu w sieci.

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek postępowanie antymonopolowe wobec amerykańskiego koncernu Amazon – czytamy na stronie KE.  Oskarżenia są związane z podejrzeniem łamania zasad konkurencji na rynku internetowej sprzedaży detalicznej. Wszczęte zostało także dochodzenie, dotyczące praktyk biznesowych firmy w handlu w sieci.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Doszliśmy do wstępnego wniosku, że Amazon, łamiąc prawo, nadużył swojej dominującej pozycji dostawcy usług rynkowych w Niemczech i Francji. Mógł wykorzystać wrażliwe dane na dużą skalę, aby konkurować z mniejszymi detalistami. Teraz musi odpowiedzieć na zarzuty” – oświadczyła wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Zobacz także: Mimo apeli Amazon nie zamierza zamykać magazynów. Ruszyła akcja „kichaj na menadżera”

Zdaniem KE Amazon  „systematycznie opiera się na niepublicznych danych biznesowych niezależnych sprzedawców, którzy sprzedają na swoim rynku, na korzyść własnej firmy detalicznej Amazon, która bezpośrednio konkuruje z tymi sprzedawcami”.

Strona internetowa firmy Amazon spełnia dwie role. Stanowi internetową platformę handlową dla sprzedawców w sieci oraz Amazon sam oferuje produkty identyczne do tych, które handlowcy oferują na jego stronie.

KE zaznaczyła, że wszczęła także dochodzenie w sprawie możliwego preferencyjnego traktowania własnych ofert detalicznych Amazona, a także ofert, które pochodzą od tych sprzedawców, którzy korzystają z usług logistycznych i dostawczych koncernu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Amazon ugiął się pod presją i wycofał ozdoby choinkowe z napisem „Auschwitz Poland”

Amerykański koncern nie zgadza się z zarzutami Komisji. „Amazon reprezentuje mniej niż 1 proc. globalnego rynku detalicznego, a w każdym kraju, w którym działamy, są więksi detaliści. Żadna firma nie troszczy się bardziej o małe firmy, ani nie zrobiła więcej, aby je wesprzeć w ciągu ostatnich dwóch dekad, niż Amazon. Ponad 150 000 europejskich firm sprzedaje w naszych sklepach, które generują dziesiątki miliardów euro przychodów rocznie i stworzyły setki tysięcy miejsc pracy” – podała spółka w komunikacie.

Dochodzenie antymonopolowe nie ma żadnych prawnych terminów zakończenia. Jego czas zależy od wielu czynników.

Zobacz także: Narodowcy oskarżają Amazon o znieważenie polskiej flagi

ec.europa.eu / reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz