Komisja Europejska jest gotowa  na dodatkowe 6 miesięcy zawiesić wszystkie taryfy w handlu z USA, wynikające ze sporu wokół subsydiowania koncernów Airbus i Boeing – unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział w sobotnim wywiadzie dla „Der Spiegel”.

Unijny komisarz Valdis Dombrovskis podkreślił w rozmowie z „Der Spiegel”, że przedłużenie do końca 2021 roku zawieszenia taryf „jest sposobem na stworzenie przestrzeni dającej większą swobodę działania dla przemysłu i pracowników po obu stronach Atlantyku” – podaje Polska Agencja prasowa (PAP).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Naszym celem jest dążenie do jak największego otwarcia rynków zaopatrzenia na całym świecie” – dodał cytowany przez agencję „Reuters”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zaznaczył także, że UE będzie uważnie monitorować wprowadzone przez prezydenta Joe Bidena przepisy „Kupuj amerykańskie”, nakazujące amerykańskim urzędom realizację zamówień publicznych z dawaniem pierwszeństwa producentom z USA.

Decyzja o obustronnym zawieszeniu na cztery miesiące taryf w wymianie handlowej między USA i Unią Europejską została podjęta 5 marca. Chodzi o 7,5 mld ceł na towary, które pochodzą z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego w USA oraz 4 mld ceł na produkty amerykańskie nakładane przez Unię. Ogłoszenie zawieszenia taryf nastąpiło po rozmowach prezydenta USA Joe Bidena z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen „jako symbol nowego początku” w relacjach handlowych.

„Zgodziliśmy się zawiesić wszystkie nasze taryfy nałożone w kontekście sporów wokół Airbus-Boeing, zarówno na samoloty, jak i produkty inne niż lotnicze, na początkowy okres czterech miesięcy. (…) To doskonała wiadomość dla biznesu i przemysłu po obu stronach Atlantyku oraz bardzo pozytywny sygnał dla naszej współpracy gospodarczej w nadchodzących latach” – mówiła wówczas von der Leyen.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: USA nałożyły karne cła na niektóre wyroby z UE

PAP przypomina, że od ponad 16 lat trwa spór handlowy między USA i UE. Obie strony oskarżają się wzajemnie o stosowanie niedozwolonej pomocy publicznej dla gigantów branży lotniczej – Airbusa w UE i Boeinga w USA. Obie wygrały także swoje sprawy w ramach Światowej Organizacji Handlu, która pozwoliła na dodatkowe cła.

pap / reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz