„Blisko 1,3 mln paczek nielegalnych papierosów przechwyciły podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Straż Graniczna (SG)” – poinformowały służby we wtorek. Szacunkowa wartość zabezpieczonego towaru to ponad 18,2 mln zł.

W komunikacie podkreślono, że gigantyczną kontrabandę zabezpieczono podczas wspólnych działań na terenie woj. mazowieckiego. W czasie kontroli 2 ciężarówek kierowanych przez obywateli Białorusi i Polski okazało się, że w naczepach zamiast deklarowanych urządzeń wentylacyjnych i płyt termoizolacyjnych, znajdują się papierosy, które nie posiadały polskich znaków akcyzy.

Pierwszy tir zawierał blisko 520 tys. paczek białoruskich papierosów, drugi zaś – 768 tys. paczek. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 29 mln zł.

„Wobec kierowców ciężarówek wszczęte zostało śledztwo, które prowadzi Straż Graniczna. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat” – informuje KAS.

W komunikacie zaznaczono, że do tej pory był to największy transport nielegalnych papierosów przechwycony przez podlaską KAS i SG.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
źr. gov.pl

źr. gov.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku grudnia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się produkcją i obrotem nielegalnymi papierosami. Zlikwidowano również nielegalną fabrykę papierosów i zabezpieczono krajankę tytoniową wartą 1,3 mln zł

Przypomnijmy, że w połowie listopada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udaremniła przemyt ponad 133 tys. paczek papierosów, ukrytych w pojemnikach z keramzytem. Podkreślano, że to jeden z największych przemytów papierosów udaremnionych w tym roku na wschodniej granicy Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W połowie października Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowały w okolicy Słupska fabrykę nielegalnych papierosów. Jej działanie naraziło skarb państwa na straty ponad 24 mln zł.

Na początku października KAS i CBŚP udaremniły próbę przemytu papierosów bez polskich znaków akcyzy. „Blisko 2,5 mln nielegalnych papierosów ukryto w naczepie pojazdu” – podawały wówczas służby. Wartość rynkowa zabezpieczonego towaru wynosiła ponad 1,7 mln zł.

Pod koniec września CBŚP w województwie śląskim zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów. Produkowała ona około 2 tysięcy papierosów na minutę. Zlikwidowane zostały dwa magazyny i przejęto towar o wartości 7 mln zł. Zatrzymanych zostało 21 osób. Wstępne szacunki prokuratury wskazują, że działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności Skarbu Państwa na ponad 6 milionów złotych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w połowie września policjanci z CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się nielegalną produkcją papierosów, działającą na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego. Zatrzymano 16 osób, w tym 12 Ukraińców.

W sierpniu również KAS i CBŚP zlikwidowały dwie nielegalne fabryki papierosów.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz