Policjanci z CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się nielegalną produkcją papierosów, działającą na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego. Zatrzymano 16 osób, w tym 12 Ukraińców.

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało w piątek, że w ubiegłym tygodniu jego funkcjonariusze zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów prowadzoną przez zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego. Grupa działała od listopada 2019 roku produkując i wprowadzając na rynek wyroby tytoniowe bez znaków akcyzy.

Jak podaje CBŚP w zlikwidowanej fabryce zabezpieczono pełną linię do produkcji papierosów, prawie 5,8 mln szt. papierosów z zastrzeżonym znakiem znanej światowej marki, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej i kilkadziesiąt palet z półproduktami służącymi do produkcji papierosów. Fabrykę ulokowano na prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. W domu znajdującym się na posesji mieszkało 13 pracowników, głównie obcokrajowców.

Naloty CBŚP objęły kilkanaście nieruchomości, w których zatrzymano łącznie 16 członków grupy, w tym 12 obywateli Ukrainy. Wszyscy oni w poznańskiej prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Decyzją Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu trafili do aresztu tymczasowego na 3 miesiące.

Działania policjantów pozwoliły na zabezpieczenie także około 1 mln zł w gotówce oraz 3 samochodów, w tym jednego dostawczego służącego do transportu papierosów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CBŚP szacuje, że gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy wyniosłyby ponad 6,5 mln złotych. Odpady poprodukcyjne znalezione na terenie fabryki sugerują jednak, że wyprodukowanego towaru było znacznie więcej. Jeśli trafił on za granicę, straty Skarbu Państwa w podatkach akcyzowym, VAT i celnym mogły wynieść blisko 40 mln złotych.

Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: CBŚP zlikwidowało dwie nielegalne fabryki papierosów. Zatrzymano 8 osób, w tym 6 Ukraińców

Kresy.pl / cbsp.policja.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz