Policjanci z CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się nielegalną produkcją papierosów, działającą na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego. Zatrzymano 16 osób, w tym 12 Ukraińców.

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało w piątek, że w ubiegłym tygodniu jego funkcjonariusze zlikwidowali fabrykę nielegalnych papierosów prowadzoną przez zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego. Grupa działała od listopada 2019 roku produkując i wprowadzając na rynek wyroby tytoniowe bez znaków akcyzy.

Jak podaje CBŚP w zlikwidowanej fabryce zabezpieczono pełną linię do produkcji papierosów, prawie 5,8 mln szt. papierosów z zastrzeżonym znakiem znanej światowej marki, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej i kilkadziesiąt palet z półproduktami służącymi do produkcji papierosów. Fabrykę ulokowano na prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. W domu znajdującym się na posesji mieszkało 13 pracowników, głównie obcokrajowców.

Naloty CBŚP objęły kilkanaście nieruchomości, w których zatrzymano łącznie 16 członków grupy, w tym 12 obywateli Ukrainy. Wszyscy oni w poznańskiej prokuraturze usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Decyzją Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu trafili do aresztu tymczasowego na 3 miesiące.

Działania policjantów pozwoliły na zabezpieczenie także około 1 mln zł w gotówce oraz 3 samochodów, w tym jednego dostawczego służącego do transportu papierosów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CBŚP szacuje, że gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy wyniosłyby ponad 6,5 mln złotych. Odpady poprodukcyjne znalezione na terenie fabryki sugerują jednak, że wyprodukowanego towaru było znacznie więcej. Jeśli trafił on za granicę, straty Skarbu Państwa w podatkach akcyzowym, VAT i celnym mogły wynieść blisko 40 mln złotych.

Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: CBŚP zlikwidowało dwie nielegalne fabryki papierosów. Zatrzymano 8 osób, w tym 6 Ukraińców

Kresy.pl / cbsp.policja.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz