Kanadyjskie i ukraińskie media podają, że firma PGW Defence Technologies z Kanady będzie sprzedawać ukraińskiej armii swoje karabiny snajperskie. Właściciel firmy potwierdza, że wartość umowy to milion dolarów.

Prywatna firma PGW Defence Technologies z Winnipeg w Kanadzie będzie sprzedawać ukraińskiej armii swoje samopowtarzalne karabiny snajperskie LRT-3 .50BMG, kalibru 0.50 cala (12,7 mm).

Według kanadyjskich mediów, potwierdza to właściciel PGW Ross Spagrud. W rozmowie z UATV powiedział, że jego firma będzie dostarczać Ukrainie wspomniane karabiny, wraz z tłumikami mającymi redukować odgłos strzału i błysk wylotowy. Według Spragruda, wartość kontraktu to milion dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kanadyjski resort dyplomacji odmawia podawania szczegółów, tłumacząc się koniecznością ochrony interesów komercyjnych firmy. Kanadyjski poseł z ramienia Partii Konserwatywnej James Bezan twierdzi jednak, że rząd zatwierdził sprzedaż w ubiegłym tygodniu. Sam Bezan jest zdecydowanym zwolennikiem wspierania Ukrainy i udzielania jej wsparcia, w tym w postaci dostaw broni. W maju br. w imieniu swojej partii wezwał rządzącą Partię Liberalną, by zaczęła dostarczać na Ukrainę broń śmiercionośną.

Jesienią ub. roku premier Kanady Justin Trudeau powiedział po spotkaniu z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką, że jego kraj może zacząć dostarczać Ukrainie broń śmiercionośną. Kanada wysyłała też na Ukrainę instruktorów wojskowych.

W grudniu 2017 roku komisja obrony Izby Gmin, niższej izby kanadyjskiego parlamentu rekomendowała rządowi dostarczanie broni na Ukrainę. Pod warunkiem, że Kijów pokaże, że działa na rzecz zwalczania korupcji. W ubiegłym roku wysocy rangą urzędnicy ukraińskiego resortu obrony mówili Kanadyjczykom, że przyjęliby kanadyjską broń, w tym przeciwpancerną. Skarżyli się również, że ich własne karabiny snajperskie są przestarzałe, choć przy innych okazjach na Ukrainie, wysocy rangą urzędnicy zachwalali ukraińską broń tego typu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeciwko dostarczaniu Ukrainie broni śmiercionośnej wypowiadała się na forum kanadyjskiej komisji obrony Peggy Mason, w przeszłości ambasador ds, rozbrojeń przy ONZ i doradca premiera Kanady ds. bezpieczeństwa. Ostrzegała, że może to wywołać „działania eskalacyjne” ze strony donbaskich separatystów, „ponieważ każda strona uważa, że musi odpowiedzieć na pokaz siły drugiej [strony]”. Twierdziła, że decyzja ws. wysyłania broni na Ukrainę byłaby błędem.

W przeszłości decyzje Kanady ws. dostarczania broni do stref objętych konfliktem przynosiły mieszane rezultaty. Media przypominają, że niejednokrotnie kanadyjska broń trafiała w niepowołane ręce. Rząd Kanady zatwierdził m.in. eksport karabinów dla sił kurdyjskich walczących z dżihadystami z tzw. państwa islamskiego, które po jakimś czasie zaczęły pojawiać się na czarnym rynku. W tym roku jeden z kanadyjskich karabinów został zdobyty przez Turków w trakcie walk.

Kanadyjskie media przypominają też, że w 2016 roku o firmie PGW zrobiło się głośno, gdy ujawniono, że sprzedane Arabii Saudyjskiej karabiny snajperskie LRT-3 .50, czyli tego samego typu co te, które mają trafić na Ukrainę, znalazły się w rękach szycikich bojowników Huti z Jemenu. Broń została zdobyta przez nich w walce z siłami saudyjskimi. Spagrud pytany o tę kwestię twierdził, że jego firma nie mogła zrobić wiele, by zapobiec dostaniu się jej broni w ręce nie tej strony konfliktu, do której miała trafić, szczególnie w sytuacji konfliktu zbrojnego. Zaznaczał przy tym, że tego rodzaju karabiny używane przez kogoś bez rocznego przeszkolenia są „niemal bezwartościowe”.

Przeczytaj: Amerykański senator: Ukraina otrzyma od nas broń snajperską

Ciężkie samopowtarzalne karabiny snajperskie LRT-3 .50BMG są produkowane przez PGW Defence Technologies od 2005 roku. Waga broni niezaładowanej do niespełna 11,5 kg. Zasięg efektywny to 1800 metrów.

W grudniu ub. roku publicysta Washington Post Josh Rogin napisał, że urzędnicy administracji Donalda Trumpa potwierdzili, że Departament Stanu zatwierdził w tym miesiącu sprzedaż Ukrainie na zasadach komercyjnych karabinów snajperskich typu M107A1 o wartości 41,5 mln dolarów. Jak napisano, ukraińskie siły zbrojne walczące z separatystami w Donbasie, wymagają w tym zakresie uzbrojenia szczególnego wsparcia.

112.ua / Ottawa Citizen / National Post / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz