Dwóch Kanadyjczyków zatrzymanych w Chinach pod zarzutami szpiegostwa zostało zwolnionych z więzienia i wyleciało z kraju w piątek, ogłosił w piątek premier Justin Trudeau – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, dwóch Kanadyjczyków zatrzymanych w Chinach pod zarzutami szpiegostwa zostało zwolnionych z więzienia i wyleciało z kraju w piątek, ogłosił premier Justin Trudeau.

Porozumienie trójstronne umożliwiło Chinom i Kanadzie sprowadzenie do domu własnych zatrzymanych obywateli, podczas gdy Stany Zjednoczone zamknęły sprawę karną przeciwko dyrektorowi technologicznemu Huawei, który przez wiele miesięcy był uwikłany w walkę o ekstradycję.

Pierwsza aktywność miała miejsce w piątek po południu, kiedy Meng Wanzhou, 49-letnia dyrektor finansowa Huawei i córka założyciela firmy, osiągnęła porozumienie z prokuratorami federalnymi USA.

Około godziny po tym, jak samolot Meng opuścił Kanadę, Trudeau ujawnił, że Kanadyjczycy Michael Kovrig i Michael Spavor również są w drodze do domu. Mężczyźni zostali aresztowani w Chinach w grudniu 2018 roku, wkrótce po tym, jak Kanada aresztowała Meng na wniosek USA o ekstradycję. Wiele krajów nazwało działania Chin „polityką zakładników”.

„Ci dwaj mężczyźni przeszli przez niewiarygodnie trudną próbę. Przez ostatnie 1000 dni okazywali siłę, wytrwałość i wszyscy jesteśmy tym zainspirowani” – powiedział Trudeau.

Porozumienie zostało osiągnięte, gdy prezydenci Joe Biden i Xi Jinping starali się stłumić oznaki napięcia. Biden powiedział w przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ na początku tego tygodnia, że ​​nie ma zamiaru rozpoczynać „nowej zimnej wojny”, podczas gdy Xi powiedział światowym przywódcom, że spory między krajami „należy rozwiązywać poprzez dialog i współpracę”.

Zobacz też: WP: Szykuje się “Lex anty-Huawei”

Czytaj także: Katoliccy biskupi z Kanady przepraszają Indian

W ramach umowy z Meng, która została ujawniona w sądzie federalnym na Brooklynie, Departament Sprawiedliwości zgodził się na oddalenie zarzutów o oszustwo przeciwko niej w grudniu 2022 roku – dokładnie cztery lata po jej aresztowaniu – pod warunkiem, że spełni ona pewne warunki. Departament Sprawiedliwości zgodził się również odrzucić wniosek o ekstradycję Meng.

Poza salą sądową Meng podziękowała rządowi kanadyjskiemu za przestrzeganie rządów prawa, wyraziła wdzięczność narodowi kanadyjskiemu i przeprosiła „za niedogodności, które spowodowała”.

„W ciągu ostatnich trzech lat moje życie zostało wywrócone do góry nogami” – powiedziała. „To był trudny czas dla mnie jako matki, żony i dyrektora firmy. Ale wierzę, że każda chmura ma pozytywną podszewkę. To było naprawdę bezcenne doświadczenie w moim życiu. Nigdy nie zapomnę wszystkich dobrych życzeń, które otrzymałem”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply