Katoliccy biskupi z Kanady przepraszają Indian

W piątek katoliccy biskupi przeprosili rdzenną ludność Kanady za stulecie nadużyć w prowadzonych przez kościół szkołach założonych przez rząd w celu włączenia dzieci Indian do kanadyjskiego społeczeństwa – poinformował portal France24.

Jak poinformował portal France24, w piątek katoliccy biskupi przeprosili rdzenną ludność Kanady za stulecie nadużyć w prowadzonych przez kościół szkołach założonych przez rząd w celu włączenia dzieci Indian do kanadyjskiego społeczeństwa.

„My, katoliccy biskupi Kanady, wyrażamy nasze głębokie wyrzuty sumienia i jednoznacznie przepraszamy” – czytamy w oświadczeniu, w którym poinformowali, że są „w pełni zaangażowani” w pojednanie.

W oświadczeniu biskupi stwierdzili, że „uznają cierpienie doświadczane przez rdzennych uczniów” i „poważne nadużycia”, które im zadali, w tym „fizyczne, psychologiczne, emocjonalne, duchowe, kulturowe i seksualne”.

„Wiele katolickich wspólnot religijnych i diecezji uczestniczyło w tym systemie, który doprowadził do tłumienia rdzennych języków, kultury i duchowości, nie szanując bogatej historii, tradycji i mądrości rdzennej ludności” – powiedzieli.

„Ze smutkiem uznajemy również historyczną i trwającą traumę oraz dziedzictwo cierpienia i wyzwań, przed którymi stoją ludy tubylcze, które trwają do dziś”. Biskupi zobowiązali się do „dostarczania dokumentacji lub zapisów, które pomogą w upamiętnieniu pochowanych w nieoznaczonych grobach”.

Czytaj także: Kanada: nożownik zaatakował księdza odprawiającego Mszę św. [+VIDEO]

Kościół jest w Kanadzie chłopcem do bicia – zwraca uwagę Andrzej Kumor, redaktor naczelny czasopisma “Goniec”, od lat mieszkający w Kanadzie. w Kanadzie doszło do wielu aktów wandalizmu wymierzonego w kościoły katolickie po odkryciu setek nieoznakowanych grobów na terenie dwóch dawnych szkół z internatami prowadzonych przez Kościół w ramach rządowego programu asymilacji (tzw. szkoły rezydencjalne, ang. residential schools) “Jest to kanadyjska wersja negowania całego dorobku kolonizatorów, którzy tutaj przybyli” – zwraca uwagę Andrzej Kumor w rozmowie z portalem Kresy.pl. Opowiedział o szkołach z internatami dla Indian, które istniały w Kanadzie od końca XIX wieku. Ostatnią z nich zamknięto w 1996 roku. Wspomniane szkoły były inicjatywą kanadyjskiego rządu, natomiast podwykonawcami były poszczególne wyznania chrześcijańskie, m.in. Kościół katolicki (prowadził ponad 50 proc. placówek).

“Problem polegał na niedofinansowaniu tych szkół, na różnego rodzaju eksperymentach robionych przez kanadyjską administrację” – podkreśla Andrzej Kumor. “Za nauczanie, za warunki był odpowiedzialny kanadyjski rząd” – dodaje. “To były dzieci, które umierały z powodu chorób, np. gruźlicy” – zaznacza. “Generalnie Indianie wykazywali dużą śmiertelnością w zetknięciu z chorobami, które przenosili biali” – zwraca uwagę. “Dziesiątkowały ich choroby” – podkreśla.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply