Kanada wysyła na Ukrainę zapasowe lufy do haubic M777

Minister Obrony Kanady Anita Anand poinformowała w środę, że jej kraj dostarczy Ukrainie 10 zapasowych luf, które umożliwią serwis haubic M777. Ta pomoc wojskowa jest szacowana na około 9 milionów dolarów i uzupełnia poprzednią darowiznę Kanady.

Minister Obrony Kanady Anita Anand poinformowała w środę, że jej kraj dostarczy Ukrainie 10 zapasowych luf, które umożliwią serwis haubic M777. Ta pomoc wojskowa jest szacowana na około 9 milionów dolarów i uzupełnia poprzednią darowiznę Kanady w postaci haubic M777, ponad 20 000 pocisków kompatybilnej amunicji artyleryjskiej oraz szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy w zakresie używania tego sprzętu.

Minister Anand ogłosiła to podczas swojego udziału w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, którego gospodarzem był sekretarz obrony Lloyd J. Austin. Minister Anand omówiła tę zapowiedź również podczas spotkania dwustronnego z ministrem obrony Ukrainy Reznikowem, z którym pozostaje w regularnych kontaktach w celu zaspokojenia najpilniejszych potrzeb obronnych Ukrainy.

Ta pomoc wojskowa jest rozszerzeniem pomocy wojskowej, do której Kanada zobowiązała się w lutym 2022 roku, która obejmuje wkład M777 z zasobów Kanadyjskich Sił Zbrojnych oraz zobowiązanie do sfinansowania ponad 20 000 sztuk amunicji 155 mm pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych.

Zakup 10 luf zamiennych za około 9 milionów dolarów zapewni, że haubice M777 utrzymają swój zasięg i celność, ponieważ zużyte lufy wymagają regularnej wymiany. Wsparcie to wpisuje się w utrzymywanie krytycznego potencjału zapewnianego Ukrainie przez sojuszników i partnerów.

Od lutego 2022 roku Kanada przekazała Ukrainie 274 mln dolarów pomocy wojskowej. Kanada przeznaczyła 147,3 miliona dolarów z 500 milionów dolarów wcześniej ogłoszonych w ramach nowej pomocy dla Ukrainy.

W zeszłym tygodniu, Stany Zjednoczone wysłały Ukrainie kolejną partię holowanych haubic M777 155 mm. „Hubica M777 Korpusu Piechoty Morskiej USA została załadowana na samolot C-17 Globemaster III Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w bazie March Air Reserve Base w Kalifornii w ramach pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.

Zamieścili również zdjęcie haubicy ładowanej do wojskowego samolotu transportowego w bazie Marsh w Kalifornii.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply