Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski zarzuca Jarosławowi Kaczyńskiemu „bezmyślne” stawanie w jednym szeregu z przedstawicielami nacjonalistycznej partii „Swoboda”. Duchowny uważa, że polskim politykom nie wypada występować ramię w ramię z wyznawcami „faszystowskiej, antypolskiej i antysemickiej partii”.

Isakowicz-Zaleski na swoim blogu przypomina o charakterze partii „Swoboda”, którą kieruje Ołeh Tiahnybok.

„(Tiahnybok to) szef faszystowskiej, antypolskiej i antysemickiej partii, która, nawiązując do ideologii zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii, wzywa m. in. do odebrania Polsce tzw. Zakierzoni, czyli Przemyśla, Sanoka, Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa i Chełma” – pisze.

Ksiądz zarzuca jednocześnie polskim politykom, w tym Kaczyńskiemu, bezrefleksyjne wspieranie tego ugrupowania, poprzez aktywne uczestnictwo w wydarzeniach na Ukrainie. Uważa, że takie zachowania powodują wśród zwolenników nacjonalistycznej partii uczucie triumfu.

„Najgorsze jest to, że krzykną na koniec po banderowsku: „Sława Ukraini (Chwała Ukrainie), a zgromadzeni, nad którymi łopotały flagi faszystowskiej „Swobody”, gromko odpowiedzą także po banderowsku: „Hierojom sława (Bohaterom chwała). Jakim bohaterom? Oczywiście tym z UPA i SS Galizien” – pisze Isakiowicz-Zaleski na swoim blogu.

Oburza go wystąpienie Kaczyńskiego, który, według duchownego, wspólnie z ukraińską opozycją manifestował podobne hasła. Dodaje również, że relacja z tych wydarzeń miała niekompletne tłumaczenie. „Proszę też zauważyć, że okrzyków Kaczyńskiego „Niech żyje wolna Polska” i „Niech żyje jedność naszych narodów” tłumacz już nie przetłumaczył”.

Isakowicz-Zaleski podkreśla, że politycy powinni wziąć sobie do serca słowa, że „nie każdy wróg naszego wroga, staje się od razu naszym sojusznikiem” i pamiętać o wydarzeniach na Wołyniu, gdzie ludzie o poglądach zbliżonych, do tych lansowanych przez „Swobodę”, mordowali Polaków. Zarzuca dodatkowo m. in. Jarosławowi Kaczyńskiemu nieobecność podczas Marszu Pamięci o ofiarach ludobójstwa wołyńskiego, który odbył się 11 lipca w Warszawie.

Entuzjastyczne wystąpienia polskich polityków na Majdanie podsumowuje poprzez analogię do „okrągłego stołu”:

„No cóż, polscy politycy, którzy swego czasu dogadywali się przy „okrągłym stole” z Jaruzelskim i Kiszczakiem, dziś w podobny sposób próbują się dogadać z pogrobowcami Bandery i UPA. Z całą pewnością i tym razem zostaną sromotnie oszukani.”

Stanowisko w tej sprawie Jarosław Kaczyński wyraził podczas zorganizowanej przez Telewizję Republikę debaty „Bunt Ukrainy”.

Kaczyński przybliżył motywy swojej wizyty u naszego wschodniego sąsiada. Wspominał o korzyściach, które płyną z przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej: „To jest wielkie państwo, które byłoby terytorialnie największe w Unii Europejskiej. Państwo o bardzo znaczących zasobach” – mówił. Podkreślał również ogromną determinację Ukraińców, którzy manifestują na Majdanie.

Jeżeli chodzi o kwestię stosunków polsko-ukraińskich, podkreślił, że przyjaźń między Polską i Ukrainą powinna bazować na podstawie prawdy, a wsparcie polskich polityków może posłużyć jedynie poprawie relacji między naszymi państwami:

„Powinniśmy być narodami zaprzyjaźnionymi, ale na podstawie prawdy, a nie na podstawie zakłamywania tych złych, bardzo tragicznych, części naszych historii”.

Kaczyński wyraźnie zaznaczył, że nie zmienił zdania na temat okrucieństwa zbrodni na Wołyniu, a jego wizyta u wschodnich sąsiadów nie umniejsza jej wagi. Zaznaczył jednak, że:

„Nie możemy żyć tylko historią, musimy wykorzystać zmianę sytuacji i budować porozumienie między naszymi narodami”.

Jeżeli chodzi o przedstawicieli i zwolenników partii „Swoboda”, Kaczyński stwierdził, że nie jest to dominująca w ukraińskim społeczeństwie grupa. „Tam są siły nacjonalistyczne, ale tych flag w gigantycznym tłumie było naprawdę niewiele”.

telewizjarepublika.pl

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • tutejszym
   tutejszym :

   „Ukraińscy intelektualiści protestują przeciwko mowie nienawiści i przemocy niektórych uczestników Euromajdanu” Jarosław Kaczyński w/g mnie mówił do wszystkich Ukraińców na majdanie. „Swoboda” stara się podczepić do każdej opcji, na zasadzie „przyczepiło się gówno do okrętu i woła – „Płyniemy”. Słowa poparcia Kaczyńskiego dotarły do wszystkich Ukraińców. Jeżeli jakaś skrajnie faszystowska grupa będzie wołać „Jeszcze Polska nie zginęła” to nie znaczy że zawłaszczyła to hasło Polaków. Walczyć należy z ideologią a nie z ogólnie znanym ( i stosowanym ) hasłem patriotycznym. Dawniej duchowni greko-katoliccy zawłaszczyli wyznanie wprowadzając podział: rzymsko-katolik to Polak, greko-katolik to Ukrainiec. W rodzinie Ojca matka była greko-katoliczką, ojciec rzymsko katolikiem. Część dzieci chodziła do cerkwi, część do kościoła, część do obu świątyń. Wszyscy byli Polakami, kilkoro – którzy przeżyli – wyjechało na Lubelszczyznę. Z czystym sumieniem mogę zawołać: Sława Ukrainie, jeszcze Ukraina nie zginęła… A z ideologią UPA trzeba walczyć, mówić, objaśniać, uświadamiać nie z pozycji wroga ale przyjaciela, dobrego sąsiada. Natomiast z agentami wpływu czy też psychicznymi popaprańcami na naszym Forum walczyć trzeba też.

   • wincentypol
    wincentypol :

    Panie Tutejszym Jak widzę ma Pan poważne problemy ze stanem umysłu niestety w Pana wieku nie ma na to już żadnego lekarstwa>Ale mogę Panu na prywatny mail podać adres doskonałego lekarza skutki tej choroby która Pana dopadła (, psychicznymi popaprańcami ,) można ograniczyć . ……,,{ Z czystym sumieniem mogę zawołać: Sł…. U…., jeszcze U…. nie zginęła}…ALE ZGINIE A z ideologią UPA trzeba walczyć, {mówić, objaśniać, uświadamiać} nie z pozycji wroga ale przyjaciela, dobrego sąsiada. W podziękowaniu ochoczo dokończą na Panu mordy zaczęte na Pańskiej rodzinie w 1942 czy 43 r .CZY PAN DO CHOLERY JEST ŚLEPY I NIE WIDZI TYCH CZERWONO-CZARNYCH SZMAT.

    • tutejszym
     tutejszym :

     „CZY PAN DO CHOLERY JEST ŚLEPY I NIE WIDZI TYCH CZERWONO-CZARNYCH SZMAT.” Widzę, widzę, nie mam na to obecnie wpływu. Ale z ideologią UPA trzeba walczyć mówiąc, objaśniając, uświadamiając tłumacząc – nie z pozycji wroga ale przyjaciela, dobrego sąsiada. „Swoboda” i jej chora, przestępcza ideologia może być tylko zwalczana rękami samych Ukraińców. Porażająca większość Ukraińców ma podobne do naszego zdanie o ideologii i programie „Swobody”. Może doczekam się delegalizacji tej organizacji – NA UKRAINIE!. Dla młodości szybko to zaraz, już, dla starego człowieka szybko to za 5, 10 lat. Żeby tylko Bóg dał dożyć!!! A tak na marginesie – Pańska młodość wiele ( moim zdaniem ) tłumaczy, dorośnie Pan, nabierze doświadczenia. Przez delikatność nie spytam: skąd u Pana ten adres, to chyba nie jest tak doskonały specjalista jak Pan twierdzisz. Serdecznie pozdrawiam.

     • wincentypol
      wincentypol :

      Pańska młodość wiele ( moim zdaniem ) tłumaczy, dorośnie Pan, nabierze doświadczenia.,,Wesoły z Pana staruszek” ale dziękuję od razu poczułem się młodszy o 10 lat .Z ideologią UPA trzeba walczyć……….. ,,Porażająca większość Ukraińców ma podobne do naszego zdanie o ideologii i programie „Swobody”……….. Problem w tym że jak naucza historia zawsze ta mniejszość zdecydowana do brutalnych działań narzuca większości swoją wolę.Jak załatwią sprawę ze Swobodą można rozmawiać o sąsiedztwie mimo że,całość ich państwowości opiera się na antypolskości. Takiemu sąsiadowi trzeba patrzeć na ręce bo nagle może się okazać żę nowu ma w nich święconą siekierę.

     • tutejszym
      tutejszym :

      … Jak załatwią sprawę ze Swobodą … No to jeżeli możemy to pomóżmy Im w tym zbożnym dziele, jeżeli nie to nie przeszkadzajmy. Inaczej – walczmy bez pardonu. Jest to sprawa naszych „elyt” i naszych demokratycznych wyborów. Co do reszty – z wykluczeniem biologicznej anty Ukraińskości – to zgadzam się z Panem całkowicie. Piszę z pozycji jak powinno być, ale zaszłość tkwi we mnie głęboko, jak siekiera. Powinniśmy jednak dążyć do znalezienia Modus Vivendi dla naszych krajów i narodów.

  • vanderbrook
   vanderbrook :

   Pan ma rację, Panie Pol. Nie spostrzegam też,by ktoś zrozumiał, że prohitlerowscy Lachów nienawidzący faszyści,którzy dokonali zamachu stanu w Kijowie,dążą do jądrowego uzbrojenia. Już to dwukrotnie oficjalnie oświadczyli. Ten cel osiągną jeśli przemysłowy wschód kraju pozostanie pod ich władzą. Dlatego w żywotnym polskim interesie narodowym jest poparcie Rosji w jej staraniach oderwania wschodniej części od terytorium zajętego przez czarno-czerwonych faszystów – pogrobowców UPA. Również w interesie Polaków leży bezzwłoczne przystąpienie do organizowania formacji obrony terytorialnej,szkolenia bojowego ludności,przygotowywania lokalnych arsenałów, systemów łączności,wsparcia innych rodzajów broni,zaplecza medycznego,zaopatrzenia i koordynacji ze służbami mundurowymi.Nie upłynie wiele czasu a faszyści ukraińscy zaczną wcielać w życie program ekspansji terytorialnej na zachód, jeszcze przed 2-gą wojną światową sformułowany przez OUN: Ukraina aż po Radom. Będą zamachy na policjantów,leśników,strażaków i urzędników władz cywilnych. Będzie wysadzanie w powietrze polskich urzędów poczowych, szkół i kościołów: po ukraińsku – z Lachami i ich dziećmi w środku.Robili to Ukraińcy nie tylko na Wołyniu lecz i we wszytkich innych prowincjach obecnej Ukrainy zachodniej. Polacy mogli ratować życie tylko uciekając albo na zachód za San albo na wschód za Dniepr,gdzie ich nie mordowali upowcy bo ich rosyjsko-mówiąca ludność tam nie popierała.Ukraińcy zachodni nigdy nie byli i niebędą naszymi braćmi: to mordercy naszych dziadków,babci,ojców i matek.Niech neotargowiczanie bratają się z faszystami i wbrew polskim interesom państwowym bawią się w rusofobię,ale patrioci niech przygotowują się do walki z faszytowskim terrorem w Polsce. Skończyło się sielskie bytowanie. Będzie ogień i krew.

   • jkm_ci
    jkm_ci :

    Panie vanderBrrok: Niestety myli się Pan nieobecni nie mają racji; z powodu prezentowanych poglądów oraz zoologicznej nienawiści do wszystkich krytykujących i wytykających fałszywe działania tej dziczy niejakiego,, tutejszego\” Pan Wincenty Pol został usunięty z Portalu.

    • tutejszy
     tutejszy :

     :):):) не валяйте дурака, takie bzdury może Pan wstawiać jakimś nieświadomym, którym może być przedmówca, nie trzeba być błyskotliwie spostrzegawczym żeby zobaczyć, że jesteś Pan jeden, tylko nick zmieniasz, jak sądzę za przyzwoleniem i pełną akceptacją redakcji.

     • tutejszym
      tutejszym :

      Szkoda czasu na śledzenie łańcucha nicków tego Pana, od zmiany do zmiany. Wincenty Pol był jednym z nicków aktualnie działającego JKM_ci. Sądzę że już jest gotowy i działa nick ewakuacyjny, następny w uśpieniu? Jedno jest stałe – elementy ślepej, zoologicznej nienawiści do Narodu Ukraińskiego. Ale Redakcja też ma rację, takie marginalne postawy pobudzają emocje i aktywność Forum… A przyczyny \”działalności\” tego Pana mogą być ocenione ( wg mnie ) przez psychiatrę lub SKW. PS. Co słychać Panie tutejszy \”w stepie szerokim\” ?. Pozdrawiam.

     • jkm_ci
      jkm_ci :

      tutejszy ,Tutejszym; odpowiem panu tak jak Miller powiedział jednemu z oszołomów JEST PAN ZEREM I SZKODA MI CZASU NA DYSKUTOWANIE O PAŃSKICH KRETYŃSKICH TEORIACH.(PS.Co słychać Panie .. tutejszy\”w stepie szerokim ?. = batko Tchianybok sotnie zbiera i znowu ma chęć na riezanie Lachiw. Znowu obudzono upiory Bandery,Suchewycza i Dońcowa . A ogólnie jest fajnie głupawi Lachy chcą się pozabijać wzajemnie tak im pilno popierać rezunów.Historia ich nic nie nauczyła.

  • vanderbrook
   vanderbrook :

   Nie znam wszystkich wypowiedzi p. Pola lecz jesli przestrzegal przed wykladniczo rosnaca na nowo polonofobia na Ukrainie to ma racje, choc nieobecny. Inni nieobecni,ktorzy maja racje: Archimedes,Kopernik,Descartes,Mendelejew i Dmowski.Nieobecnosc nie podwaza waznosci argumentacji.
   Fakty: 1. Nowoupowcy zaprzeczaja barbarzynskiemu ludobojstwu dokonanemu na polskiej ludnosci na Wolyniu i w sasiednich wojewodztwach obecnej Ukrainy zachodniej (250,000 zamordowanych siekierami,nozami,pilami i zywcem spalonych lub zakopanych ofiar: nie bylo przeciez czegos takiego, to polskie lgarstwa 2. Nowoupowcy powoluja sie na wielowieczne ukrainskie tradycje wyzwolencze chociaz Ukraina jako panstwo powstala dopiero pod koniec 1-szej wojny swiatowej z inicjatywy Hindenburga i Ludendorffa. 3. Podsycana jest nienawisc do Zydow, Polakow i Rosjan (\”rezaj Zydow, Lachiw i Moskali!\”, \”Moskali na nozi!\” to obecnie uzywane hasla Prawego Sektora). 4. Zataja sie entuzjazm okazany przez ludnosc Ukrainy zachodniej wkraczajacym tam formacjom Wehrmachtu w 1941 r. i masowe zapisy ochotnikow ukrainskich do dywizji SS \”Galizien\”. 5. Zataja sie pogromy Zydow dokonane w 1941 r. we Lwowie,podczas ktorych ukrainscy cywile ochotniczo palkami i nozami mordowali na ulicach Zydow i Zydowki,lacznie z dziecmi (lynching). Potem ukrainska policja pomogla SS dokonac masowych mordow Zydow w Babim Jarze.Zaiste: Slawa Ukraini!Slawa Herojam! (=Sieg!Heil!)
   W styczniu 2014 r. zbiry z Prawego Sektora wdarly sie do autobusu jadacego do Polski i zmusili pasazerow do wypowiadania tego faszystowskiego sloganu. Zaczyna sie.