Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo – oświadczył w poniedziałek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się do infrastruktury znajdującej się na Pomorzu Zachodnim, m.in. terminala LNG i rurociągu Baltic Pipe.

Wicepremier został zapytany o znaczenie Pomorza Zachodniego dla bezpieczeństwa państwa. Podkreślił, że jest ono bardzo duże “w razie wariantu najgorszego”, na który musi być przygotowana polityka bezpieczeństwa. “Gaz z portu i z rurociągu to jest coś, bez czego polska gospodarka nie mogłaby funkcjonować – przynajmniej prawidłowo funkcjonować – a to może być zaatakowane. Ten teren powinien być chroniony nie tylko przeciwlotniczo, ale także przeciwrakietowo” – oświadczył na antenie Radia Szczecin Jarosław Kaczyński, cytowany przez PAP.

Zaznaczył, że “Rosjanie mają dużo rakiet; używają ich w tej chwili w Ukrainie i jest możliwe zabezpieczenie” i że potrzebne są w tym celu kolejne inwestycje. Zwrócił uwagę na procedowanie w USA reaktywacji ustawy Lend Lease, która pozwala na wypożyczanie broni na pięć lat. Stwierdził, że “jest to pewna opcja”, lecz Polska chce też kupować broń “i to na wielką skalę”.

“Wielkie miasta w Polsce, a Szczecin do nich należy, są miejscem, które może być szczególnie łatwo przedmiotem ataku, tym bardziej, że tam jest ważny port, a obok jest port Świnoujście. Ten zespół portowy też ma dla nas znaczenie. Krótko mówiąc, to musi być teren szczególnie chroniony i oczywiście będziemy nad tym pracować, żeby ta ochrona powstała” – zadeklarował wicepremier.

Podkreślił, że Pomorze Zachodnie musi być “dobrze rozwiniętą, silną częścią kraju z dużą, silną stolicą, ale też innymi miastami i wsiami”. Zaznaczył, że zaniedbania czasów komunistycznych “muszą być możliwie szybko zlikwidowane”. “To jest w naszym wspólnym interesie” – powiedział.

Zobacz także: Niemcy chcą kupić izraelską tarczę antyrakietową. Media: Mogłaby chronić także Polskę

Wicepremier został zapytany o samorządy jako “jednostki będące w opozycji do rządu”. Zwrócił uwagę, że “w polskiej konstytucji i rząd, i samorządy tworzą państwo, aparat państwowy” i “w Polsce samorząd nie jest samodzielną organizacją społeczną”. “To przeciwstawienie jest absurdalne i z punktu widzenia polskiej konstytucji, i z punktu widzenia polskich interesów. Musimy być państwem spójnym, dlatego, że mamy silniejszych od siebie sąsiadów i taką historię, jaką mamy” – dodał.

Zwrócił uwagę, że obaj sąsiedzi  “mają tendencję do dominacji i ekspansji, która się bardzo różnie dzisiaj przejawia”. “Nie chcę w żadnym razie porównywać Niemiec i Rosji – ale ta tendencja istnieje (…) i tym bardziej musimy umieć na to odpowiedzieć, jeśli chcemy być gospodarzami we własnym kraju” – powiedział.

Zaznaczył, że Polska ma perspektywę, by stać się “zamożnym i naprawdę silnym państwem europejskim” Należy jednak rozwiązać problemy ekonomiczne, zwłaszcza te, które wiążą się z “najnowocześniejszym rozwojem”. Wskazał także na problemy demograficzne.

Zobacz także: 120 mld zł na systemy tarczy antyrakietowej, co z dronami i śmigłowcami? MON o modernizacji Sił Powietrznych

Przypomnijmy, że w marcu br, Amerykanie dostarczyli do Polski dwie baterie systemu obrony powietrznej Patriot.

Dwie baterie Patriotów składają się z 16 wyrzutni rakiet przechwytujących o zasięgu do 100 kilometrów. Wystrzeliwane z nich pociski osiągają prędkość 6 tys. km/h.

Zobacz także: RMF FM: Patrioty wysłane do Polski będą chronić wojska USA

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply