Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson uważa, że atak Rosji na państwa członkowskie NATO za prezydentury Putina jest realny.

W wywiadzie dla Europejskiej Prawdy opublikowanym w niedzielę na kanale YouTube portalu, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przekonywał, że atak Rosji na państwa członkowskie NATO za prezydentury Putina jest realny.

“Tak, on może zaatakować. Uważam, że nie można tego wykluczyć” – powiedział Johnson.

W tym kontekście wspomniał w szczególności wywiad Putina z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem. “Nie podobał mi się na przykład sposób, w jaki w tym okropnym wywiadzie mówił o Polsce. I myślę, że mógłby spróbować zrobić coś takiego” – wyjaśnił Johnson.

Podkreślił, że szanse na rosyjski atak na państwa NATO wzrosną, jeśli Putinowi uda się na Ukrainie. “Dlatego nie powinno się to zakończyć sukcesem. Trzeba go pokonać” – powiedział Johnson.

Przeciwnicy państwa białoruskiego dyskutują nad planem zajęcia obszarów obwodu brzeskiego graniczących z Ukrainą, aby NATO wysłało tam wojska, twierdzi Aleksandr Łukaszenko.

Białoruski przywódca rozwodził się nad takim scenariuszem w rozmowie z dziennikarzami w lokalu wyborczym, bowiem na Białorusi odbywają się w niedzielę wybory parlamentarne i do rad lokalnych. Według głowy państwa władze „obawiały się przekazać społeczeństwu informacje na ten temat”, ale ostatecznie „powiedziały nam wszystko”. W ten sposób wypowiadał się o planie zdobycia rejonu kobryńskiego obwodu brzeskiego i miasteczna Małoryta w tymże regionie przez nieokreślone konkretnie siły z Zachodu.

Jeszcze 31 grudnia 2023 roku białoruski minister obrony Wiktor Chrienin poinformował, że na polecenie prezydenta wojsko wzmocniło czujność w przestrzeni powietrznej i w pobliżu granic. Minister wskazał następnie, że poziom obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych i państw NATO w Europie Wschodniej oraz w państwach sąsiadujących z Białorusią pozostaje wysoki.

Kresy.pl/Europejska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply