Podczas inauguracyjnej przemowy na otwierającej szczyt NATO w Waszyngtonie Joe Biden podkreślił rolę Sojuszu w wspieraniu Ukrainy oraz zaznaczył rosyjskie niebezpieczeństwo. Prezydent ogłosił przekazanie między innymi kolejnej partii sprzętu obrony powietrznej.

Joe Biden wygłosił inauguracyjne przemówienie na otwarcie szczytu NATO w Waszyngtonie. Na początku prezydent przedstawił historyczne i polityczne tło powstania Sojuszu i jego znaczenie w polityce międzynarodowej. W kwestiach bieżących dużo miejsca poświęcił kwestii agresywnej polityce Rosji, wsparciu Ukrainy. Ponadto ogłosił przekazanie Kijowowi dodatkowego sprzętu do obrony powietrznej oraz myśliwców przechwytujących.

Prezydent USA powiedział, że ekspansja Moskwy nie zatrzyma się w Kijowie tylko będzie dalej zmierzać w kierunku Zachodu. Zaznaczył, że Ukraina może i powstrzyma plany Putina przy pełnym wsparciu państw NATO.

“I wiemy, że Putin nie poprzestanie na Ukrainie. Ale nie dajcie się zwieść, Ukraina może i powstrzyma Putina szczególnie przy naszym pełnym, zbiorowym wsparciu. I mają nasze pełne wsparcie. Jeszcze zanim rosyjskie bomby spadły na Ukrainę, Sojusz podjął działania. Albo… Rozkazałem posiłki USA na wschodniej flance NATO – więcej żołnierzy, więcej samolotów, więcej zdolności” – fragment przemowy prezydenta Joe Bidena.

Czytaj: Prezydent Andrzej Duda przybył do Waszyngtonu na szczyt NATO

Gospodarz Białego Domu poinformował, że ponad 100 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Europie. Dodał, że NATO podczas agresji rosyjskiej zadziałało szybko wzmacniając nie tylko istniejące cztery grupy bojowe na wschodniej flance ale też tworząc cztery nowe oddziały w Bułgarii, na Węgrzech, Rumunii i na Słowacji.

Polityk zaznaczył, że Sojuszowi udało się zbudować globalną koalicję, która wspiera Ukrainę. Kijów otrzymał państw NATO pomoc gospodarczą, humanitarną, militarną.

“Razem zbudowaliśmy globalną koalicję, która stanie po stronie Ukrainy. Wspólnie zapewniliśmy znaczącą pomoc gospodarczą i humanitarną. Razem dostarczyliśmy Ukrainie broń potrzebną do samoobrony: czołgi, bojowe wozy opancerzone, systemy obrony powietrznej, rakiety dalekiego zasięgu i miliony amunicji. Stany Zjednoczone i prawie dwudziestu partnerów sojuszniczych podpisały dwustronne umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą, a kolejne kraje podążą ich śladem” -fragment przemówienia Joe Bidena.

Czytaj: Sekretarz Generalny NATO o lipcowym szczycie: “Oczekuję, że szefowie państw uzgodnią znaczny pakiet dla Ukrainy”

Podczas przemówienia Joe Biden ogłosił przekazanie sprzętu obrony powietrznej dla Ukrainy. Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy dostarczą sprzęt dla pięciu dodatkowych strategicznych systemów obrony powietrznej. Natomiast w nadchodzących miesiącach Waszyngton i sojusznicy zamierzają dostarczyć Kijowowi dziesiątki dodatkowych taktycznych systemów obrony powietrznej.

Ponadto Ukraina ma otrzymać setki dodatkowych myśliwców przechwytujących, w ciągu przyszłego roku, które pomogą chronić ukraińskie miasta przed rosyjskimi rakietami i ukraińskimi oddziałami stojącymi w obliczu ataków powietrznych na linię frontu.

“Nie dajcie się zwieść, Rosja ponosi porażkę w tej wojnie. Po ponad dwóch latach wojny z wyboru Putina jego straty są zdumiewające: ponad 350 000 żołnierzy rosyjskich zginęło lub zostało rannych; prawie milion Rosjan, w tym wielu młodych ludzi, opuściło Rosję, ponieważ nie widzą już przyszłości w Rosji” – fragment przemówienia Joe Bidena.

whitehouse.gov/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply