Jak poinformowała agencja Reuters, prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zgodził się na przyjęcie propozycji premiera Japonii. Letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w przyszłym roku.

Wcześniej informowaliśmy, że władze Japonii chcą przeniesienia igrzysk co najmniej o rok, a premier tego kraju Shinzo Abe ma zaproponować to w czasie rozmowy telefonicznej z szefem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem. Pisaliśmy też, że Komitet popiera pomysł przeniesienia terminu letnich igrzysk.

We wtorek po południu czasu polskiego agencja Reuters i japońska stacja telewizyjna NHK podały, że premier Abe rzeczywiście zaproponował Bachowi przełożenie igrzysk w Tokio na 2021 rok. Szef MKOl w pełni poparł tę propozycję.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Według Abe, letnie igrzyska olimpijskie odbędą się najpóźniej latem przyszłego roku, przy czym oficjalna nazwa imprezy, Tokio 2020, ma zostać zachowana. Organizatorzy podkreślili, że ich celem jest przeprowadzenie „pełnych” zmagań olimpijskich, żeby „stanowiło to symbol zwycięstwa nad koronawirusem”.

Jak głosi oficjalny komunikat w tej sprawie, „w obecnych okolicznościach i na podstawie informacji przekazanych dziś przez WHO przewodniczący MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że igrzyska w Tokio muszą zostać przełożone na termin po 2020 roku, ale nie późniejszy niż lato 2021”. Celem tych działań jest ochrona zdrowia sportowców oraz wszystkich uczestników igrzysk, jak również społeczności międzynarodowej. Dodano również, że olimpiada może pełnić funkcję „promyka nadziei dla świata w tych niespokojnych czasach”.

MKOl przez długi czas zapewniał, że tegoroczne igrzyska odbędą się zgodnie z planem, czyli na przełomie lipca i sierpnia, ale z powodu pandemii koronawirusa stanowisko komitetu było coraz częściej krytykowane. Media zwracają uwagę, że przełożenie olimpiady jest sytuacją bezprecedensową w historii rywalizacji olimpijskiej. W przeszłości pięć olimpiadę odwołano (z powodu I i II wojny światowej), ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty.

Komitety olimpijskie Australii i Kanady już wcześniej zapowiedziały, że nie wyślą swoich sportowców na olimpiadę jeśli zostanie ona przeprowadzona w roku bieżącym. Inicjatywę przełożenia igrzysk poparli też przedstawiciele Nowej Zelandii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Światowe stowarzyszenie związków lekkoatletycznych już podjęło decyzję o przeniesieniu na przyszły rok zaplanowanych na sierpień Mistrzostw Świata w tych dyscyplinach, jakie miały odbyć się w Eugene w USA.

Reuters / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz