Rząd Japonii rozszerzył listę towarów zakazanych w eksporcie do Rosji, dodając do niej m.in. komponenty dla lotnictwa, przemysłu kosmicznego i drony – poinformowało w piątek japońskie ministerstwo gospodarki i handlu.

Jak przekazał portal asia.nikkei.com, rząd Japonii rozszerzył listę towarów zakazanych w eksporcie do Rosji, dodając do niej m.in. komponenty dla lotnictwa, przemysłu kosmicznego i drony – poinformowało w piątek japońskie ministerstwo gospodarki i handlu.

Środki wprowadzone w związku z wojną na Ukrainie wejdą w życie 7 kwietnia. Na liście przedmiotów zabronionych znajdą się balony, szybowce, bezsilnikowe statki powietrzne i ich komponenty, spadochrony, układy hamulcowe do samolotów, sprzęt do naziemnego szkolenia w locie, drony i ich komponenty, systemy optyczne do fotografii podwodnej i lotniczej, kompasy i sprzęt nawigacyjny.

Japońskie władze wprowadzą również zakaz eksportu wyrobów ze stali i aluminium, kotłów, generatorów i światłowodów.

Premier Japonii Fumio Kishida udał się z niespodziewaną wizytą na Ukrainę, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W wydanym we wtorek oświadczeniu japońskie MSZ poinformowało, że wizyta Kishidy na Ukrainie odbyła się na zaproszenie Zełenskiego. Wizyty Kishidy i Xi podkreślają głębokie podziały w północno-wschodniej Azji wobec wojny na Ukrainie” – zwraca uwagę CNN.

Japoński polityk w podróż wybrał się z Polski, gdzie wsiadł do pociągu jadącego w kierunku Kijowa. Agencja AP podkreśla, że to pierwsza wizyta przywódcy Japonii w kraju ogarniętym konfliktem zbrojnym od zakończenia II wojny światowej. W drodze na Ukrainę japoński premier spotkał się z premierem Indii Narendrą Modim.

Media zwracają uwagę, że wizyta japońskiego premiera na Ukrainie miała miejsce w tym samym czasie, co wizyta chińskiego przywódcy w Rosji.

Kresy.pl/Asia.Nikkei

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply