Premier Japonii Fumio Kishida poinformował, że weźmie udział w szczycie NATO w Madrycie w tym miesiącu, stając się pierwszym przywódcą tego kraju, który weźmie udział w spotkaniu sojuszu.

Jak poinformował w środę portal Japan Times, premier Japonii Fumio Kishida poinformował, że weźmie udział w szczycie NATO w Madrycie w tym miesiącu, stając się pierwszym przywódcą tego kraju, który dołączy do spotkania sojuszu.

Szwecja i Finlandia, które ubiegały się o członkostwo w NATO, również wysyłają delegacje na szczyt. Pojawi się także nowy prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol.

Obecność premiera na szczycie NATO będzie „pierwszym razem dla premiera Japonii”, powiedział, dodając, że zamierza podkreślić związek między obawami o bezpieczeństwo w Europie i Azji. Kishida zobowiązał się już do znacznego wzmocnienia zdolności wojskowych i budżetu Japonii.

Powiedział, że ochrona życia i zmiana gospodarki były jego kluczowymi obietnicami, odkąd objął urząd, i że „wypełni swój obowiązek jako premier, dotrzymując obietnic”.

W ostatnich tygodniach Kishida był gospodarzem szczytu ugrupowania narodów Quad i odbył podróże do kilku krajów, w tym do Singapuru, gdzie wygłosił przemówienie programowe na szczycie bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w piątek.

„Sam mam silne poczucie, że dzisiejsza Ukraina może być jutro Azją Wschodnią” – ostrzegł.

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 29-30 czerwca w stolicy Hiszpanii, co przypada na szczyt kampanii przed wyborami w Japonii (zaplanowano je na 10 lipca). NATO zaprosiło na szczyt Japonię, Australię, Nową Zelandię i Koreę Południową jako swoich partnerów w regionie Azji i Pacyfiku.

Kresy.pl/Japan Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply