Polski ambasador na Ukrainie uważa, że za obrzucenie konsulatu i umieszczenie napisu „nasza ziemia” stoi „trzecia siła”.

Jan Piekło zaznaczył, że incydent został zarejestrowany przez kamery monitoringu. Ambasador stwierdził, że strona ukraińska szybko zareagowała na incydent: Gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka zadzwonił do konsula Wiesława Mazura, przekazał wyrazy ubolewania, zadeklarował chęć współpracy i pomoc w usunięciu tych napisów, tych szkód. To się wpisuje w ostatni szereg prowokacji, które miały miejsce – mówię o Hucie Pieniackiej i Bykowni. Tylko że skala tego jest bardziej chuligańska i to nie jest ten sam kaliber.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Napis „Nasza ziemia” i czerwona farba na budynku Konsulatu RP we Lwowie [+FOTO]
Ukraińskie władze o profanacji cmentarza w Bykowni: to prowokacja trzeciej strony

Na początku stycznia doszło do zniszczenia pomnika ofiar rzezi na polskim cmentarzu w Hucie Pieniackiej, a pod koniec tego samego miesiąca zbeszczeszczono pomnik Polaków – ofiar stalinowskich zbrodni w podkijowskiej Bykowni.Zdaniem ambasadora Jan Piekło, że incydenty i napięcia tego typu wywołują prowokatorzy. Piekło stwierdził: Wyraźnie widać, że komuś zależy na tym, żeby podkręcić atmosferę i doprowadzić do tego, żebyśmy zaczęli się nawzajem oskarżać. To wygląda na działalność tzw. „trzeciej siły”, która jest zainteresowana poróżnieniem Polaków i Ukraińców.Jan Piekło dodał również, że służby ukraińskie zapewniły go o chęci współpracy i że poinformują go o wynikach śledztwa.

kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  scorpio :

  Brakuje slow aby okreslic dzialania zdrajcow polskich narodowych interesow ktorzy piastuje wysokie stanowiska w kraju. Ich dzialania przeciwko narodowi polskiemu nadaje sie tylko na trybunal stanu i odsiada w wiezieniu na conajmniej 25 lat. Te szambo ktore jest teraz w PIS, PO, PSL, SLD, Nowoczesna i inne partyjki oprocz KUKIZ i partie ruchu narodowego to nic innego jak rak ktory powinien zostac usuniety na zawsze. Czy polscy wyborcy sa naprawde tak slepi czy sa sa kompletnymi imbecylami intelektualnymi. Wydaje mnie sie ze to drugie okreslenie poniewaz od samego poczatku nowego ustroju wybieraja tych samych zdrajcow i zlodzieji.

 2. Avatar
  pro_patria :

  Na usta ciśnie mi się jedno słowo: BRAWO !!! Tego typu kretyńskie tłimaczenia banderowskiej dziczy po tak wielu aktach przemocy to policzek dla Obywateli, elektoratu i kolejne gwoździe do politycznej trumny pisiorów. Buta i lekceważenie to pogrążyło tw bolka, pogrąży i was. Jestem pewien, że tłumaczenie wrogą działalnością rosyjskich agentów dwóch początkowych incydentów (Huta Pieniacka, Bykownia) zawsze wierny beton i ćwierć-inteligenci uwierzyli, lecz zrzucanie winy na Rosjan w kolejnych przypadkach to szyta grubymi nićmi drwina z inteligencji Polaków i toporna kpina.

 3. Avatar
  zefir :

  Prowokator i probanderowska szuja,ambasador z Piekieł rodem w Kijowie,podkręca atmosferę,konfabuluje i fałszuje rzeczywistość,czym się wpisuje w ciąg antypolskich prowokacji ze strony banderlandu.Piekło się kompromituje gdy nieudolnie tuszuje bezpośrednią odpowiedzialność banderowskich zbirów za wysadzenie polskiego pomnika w Hucie Pieniackiej,oraz za dewastację pomnika w Bykowni i polskiego konsulatu we Lwowie.Probanderowiec Piekło swą argumentacją prymitywnie mataczy,kit wciska Polakom,czym bezczelnie współpracuje i wspomaga kłamliwą banderowską propagandę.