Izraelskie wojsko oświadczyło w niedzielę, że wkrótce powoła dwie dywizje rezerwowe do operacji w Strefie Gazy.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, izraelskie wojsko oświadczyło w niedzielę, że wkrótce powoła dwie dywizje rezerwowe do operacji w Strefie Gazy.

“Zgodnie z oceną sytuacji IDF (Izraelskie Siły Obronne) powołuje około dwóch brygad rezerwowych do działań operacyjnych na froncie w Gazie” – oznajmiło wojsko, nie podając żadnych dalszych szczegółów.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu izraelska 98. Dywizja, składająca się z trzech brygad, w tym 7. Brygady Pancernej, wycofała się z Chan Junis po czterech miesiącach od rozpoczęcia ataku na tę miejscowość. Działa tam obóz dla uchodźców. Oznacza to pierwszy odwrót Izraelczyków od rozpoczęcia lądowej inwazji na Strefę Gazy, podkreśliła libańska Al Mayadeen.

Według tej telewizji, że tylko jedna brygada, Brygada Nahal, nadal znajduje się w Strefie Gazy. Według Al Mayadenn głównym zadaniem tej brygady jest zabezpieczenie korytarza Netzarim, aby utrudnić powrót mieszkańców do północnej części Strefy Gazy.

W tym kontekście rzecznik izraelskiej armii poinformował agencję informacyjną Reutera, że „armia wycofała wszystkie siły lądowe z południowej Strefy Gazy, z wyjątkiem jednego batalionu”.

Wycofanie następuje w momencie, gdy Egipt przygotowuje się do zorganizowania nowej rundy rozmów, których celem będzie zapewnienie zawieszenia broni i wynegocjowanie umowy o wymianie więźniów.

2 kwietnia w Strefie Gazy, w ataku izraelskiej armii zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), wśród nich Polak, Damian Soból. Izraelczycy trzykrotnie ostrzeliwali konwój złożonych z trzech samochodów, z których jeden posiadał duże logo organizacji humanitarnej na dachu. Incydent ma znamiona zbrodni wojennej. Wywołał na świecie burzę krytyki pod adresem Izraela, także w Stanach Zjednoczonych.

Według źródeł izraelskich ujawniają od 7 października 2023 r. łącznie zginęło 604 żołnierzy i oficerów, z czego 260 zginęło podczas inwazji lądowej na Strefę Gazy. Dodatkowo w tym okresie rannych zostało 3188 izraelskich żołnierzy.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply