Izraelski dziennik „Jerusalem Post” podał, że Polska, pod wpływem presji ze strony Izraela, zdecydowała się „zamrozić” nowelizację ustawy o IPN. Rzecznik rządu nie potwierdza tych doniesień.

Polska „ulega izraelskiej presji”, zamraża ustawę o Holokauście – głosi tytuł artykułu, który w sobotę wieczorem został zamieszczony na tzw. „jedynce”, na stronach „Jerusalem Post”. Izraelski dziennik podał, powołując się na rzecznika MSZ, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro „w rezultacie izraelskiej presji” powiedział, iż ustawa o IPN nie zostanie wdrożona, dopóki nie zajmie się nią Trybunał Konstytucyjny. Poinformowano również, że do Jerozolimy ma udać się w najbliższych dniach polska delegacja. Jej zadaniem ma być próba osiągnięcia porozumienia z Izraelem ws. nowej ustawy o IPN.

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z portalem Onet nie potwierdza doniesień o zamrożeniu ustawy.

– Ustawa wchodzi w życie 14 dni od daty opublikowania w Dzienniku Ustaw. Prezydent Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej – powiedziała Kopcińska. Dodała, że premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Izraela, a obecnie tworzone są zespoły i „jest wysoce prawdopodobne”, że dojdzie do ich spotkania.

Przeczytaj: IPN jest gotowy do dialogu historycznego ze stroną izraelską

– Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Najpierw musi się wypowiedzieć TK, który będzie swego rodzaju wskazówką, jak stosować nowe prawo – mówi rzecznik rządu, dodając, że ostateczną decyzję będzie podejmował sąd.

W swoim oświadczeniu MSZ Izraela poinformowało, że „w ostatnich dniach poczyniono znaczne postępy w rozmowach z rządem polskim w następstwie dialogu między dwoma krajami”. – Premier Benjamin Netanjahu poinstruował Ministerstwo Spraw Zagranicznych, aby przedstawił nasze zastrzeżenia i osiągnął porozumienie jeszcze przed wprowadzeniem ustawy w życie  – napisano w oświadczeniu.

Przeczytaj: Czaputowicz: nie ma zagrożenia, że przed orzeczeniem TK Polska będzie ścigać w oparciu o ustawę o IPN

– Polski minister sprawiedliwości, który pełni także funkcję Prokuratora Generalnego we wczorajszej rozmowie z PAP powiedział, że nowelizacja nie będzie stosowana na tym etapie, do czasu aż Trybunał Konstytucyjny zdecyduje co dalej. Minister sprawiedliwości tłumaczy w wywiadzie, że ustawa nie będzie stosowana w przypadku Ocalałych z Holokaustu oraz dziennikarzy i naukowców – podało izraelskie MSZ. Zaznaczono też, że Ziobro zapewniał, iż „że ustawa nie będzie wprowadzona w życie, zanim w jej sprawie nie wypowie się Trybunał Konstytucyjny”.

Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski o „chocholim tańcu” PiS wokół ustawy o IPN

Jpost.com / onet.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply