Orzekając w sprawie petycji, która miała uniemożliwić Netanjahu utworzenie rządu, sędziowie izraelskiego sądu najwyższego stwierdzili, że nie istnieje żadne uzasadnienie prawne do interwencji – przekazuje w środę The Times of Israel.

Sędzia izraelskiego Sądu Najwyższego w wydanym w środę orzeczeniu przekazał, że nie istnieją reguły, które nakazywałyby osobie oskarżonej zrzec się stanowiska premiera – poinformował portal. Jednak skrytykował fakt, że Benjamin Netanjahu pełni funkcję w trakcie swojego procesu.

„Rzeczywistość, w której podejrzany tworzy rząd i kieruje nim, odzwierciedla kryzys społeczny i upadek moralny społeczeństwa i systemu politycznego Izraela” – napisał sędzia Meni Mazuz w pełnej odpowiedzi na petycje, które starały się zapobiec utworzeniu rządu przez Netanjahu, na którym ciążą zarzuty o korupcję.

Proces Netanjahu rozpoczął się w niedzielę. Jest oskarżony o przekupstwo, oszustwo i naruszenie zaufania. Anat Baron z Sądu Najwyższego przekazała: „Składający petycję i inni tacy jak oni są sfrustrowani, że głowa państwa Izrael stoi przed poważnym oskarżeniem. Jest to rzeczywiście niezwykła sytuacja w demokratycznym kraju, niektórzy powiedzieliby, że jest niebezpieczna”. Dodała, że „złożenie petycji znacznie przyspieszyło debatę publiczną w tej sprawie, ale rozwiązanie leży w urnie, a nie w sali sądowej”.

Zobacz też: Netanjahu przedstawił nowy rząd kończąc roczny kryzys polityczny 

Sędzia Icchak Amit wypowiedział się w podobnym tonie. „Niewłaściwym jest, że członek Knesetu, który został oskarżony o poważne przestępstwa ma mandat do utworzenia rządu i pełnienia funkcji premiera”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, w niedzielę przed sądem w Jerozolimie rozpoczął się proces oskarżonego o korupcję Benjamina Netanjahu. Tym samym został pierwszym izraelskim premierem, który podczas swojej kadencji został oskarżony o popełnienie przestępstwa. Netanjahu musiał stawić się na sesji w sądzie okręgowym w Jerozolimie, tydzień po tym, jak został zaprzysiężony na rekordową piątą kadencję, kończąc ponad rok impasu politycznego po trzech niejednoznacznych wyborach.

Zobacz też: Tłum protestujących zebrał się podczas sądowej rozprawy premiera Netanjahu

Kresy.pl/The Times of Israel
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz