Izraelscy mundurowi zastrzelili Palestyńczyka przy punkcie kontrolnym Al-Zaeem, który oddziela nielegalne osiedle żydowskie na Zachodnim Brzegu od dzielnicy znajdującej się w Jerozolimie Wschodniej – poinformował w czwartek portal Middle East Monitor.

Jak poinformował w czwartek portal Middle East Monitor, przy punkcie kontrolnym Al-Zaeem, który oddziela żydowskie osiedle na Zachodnim Brzegu od dzielnicy znajdującej się w Jerozolimie Wschodniej, izraelskie służby zastrzeliły Palestyńczyka prowadzącego samochód.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według portalu, mężczyzna z Silwan w okupowanej Wschodniej Jerozolimie został oskarżony o próbę ucieczki z inspekcji w punkcie kontrolnym, uderzenie i lekkie zranienie izraelskiego funkcjonariusza granicznego.

„Policjant i pracownicy ochrony strzelali do pojazdu, raniąc kierowcę, który został przewieziony do szpitala Hadassah w Jerozolimie” – poinformowała policja

Szpital powiadomił, że mężczyzna przybył na oddział urazowy „bez pulsu i z ciężką raną żołądka”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na początku tego miesiąca palestyński kierowca został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy, którzy twierdzili, że strzelił z pistoletu w wojskowym punkcie kontrolnym Huwara przy wejściu do Nablusu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Palestyński Czerwony Półksiężyc oświadczył, że izraelska armia uniemożliwiła swoim sanitariuszom dostęp do miejsca zdarzenia i udzielenie pierwszej pomocy. Szereg lokalnych i międzynarodowych grup praw człowieka wyraziło obawy, że izraelskie siły bezpieczeństwa użyły nadmiernej siły w konfrontacji z podejrzanymi Palestyńczykami.

Izraelskie siły złagodziły swoje przepisy dotyczące otwierania ognia w grudniu 2015 roku, zezwalając funkcjonariuszom na strzelanie ostrą amunicją do osób rzucających kamieniami lub butelkami z benzyną, bez konieczności wcześniejszego użycia broni nieśmiercionośnej.

Zobacz też: Izraelskie F-35 ćwiczyły na Cyprze

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy w sobotę, przy sprzeciwie Izraela i Stanów Zjednoczonych, Organizacja Narodów Zjednoczonych przejęła projekt rezolucji na rzecz samostanowienia Palestyny.

Propozycja przedstawiona w czwartek w Trzecim Komitecie Zgromadzenia Ogólnego ONZ – komisji zajmującej się prawami człowieka i sprawami humanitarnymi – została przyjęta 163 głosami za przy 5 głosach sprzeciwu i 10 wstrzymujących się. Przedstawicielstwo Kanady, które zazwyczaj głosuje tak jak Izrael w takich rezolucjach, stanęło po stronie większości.

W rezolucji podkreślono „prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia, w tym prawo do niepodległego państwa Palestyny” i „podkreślono pilną potrzebę niezwłocznego zakończenia izraelskiej okupacji, która rozpoczęła się w 1967 roku oraz kompleksowego rozwiązania pokojowego między stroną palestyńską i izraelską” opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym.

Kresy.pl/Middle East Monitor

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz