W poniedziałek Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o wystrzeleniu nowego satelity szpiegowskiego Ofek-16. Zdaniem izraelskiego ministra obrony Beniego Ganca zapewni on technologiczną przewagę nad wrogami Izraela.

Izraelski resort obrony poinformował w poniedziałek o wystrzeleniu nowego satelity szpiegowskiego Ofek-16 – podaje portal „The Times of Israel”. Zdaniem izraelskiego ministra obrony Beniego Ganca zapewni on technologiczną przewagę nad wrogami państwa.

Satelita został wystrzelony na orbitę z bazy w Palmachim w poniedziałek o godzinie 4 rano czasu lokalnego. Niedługo potem miał zacząć przesyłanie pierwszych danych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izraelski resort obrony określił go jako „satelitę elektrooptycznego o zaawansowanych możliwościach, który służy do rekonesansu”.

Według ministra Ganca wystrzelenie Ofek-16 jest niesamowitym osiągnięciem.

Portal pisze, że główną misją urządzenia może być śledzenie aktywności nuklearnej Iranu.

„Nasza sieć satelitów pozwala nam oglądać cały Bliski Wschód – a nawet nieco więcej” – powiedział Shlomi Sudari, szef programu kosmicznego Izraela.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wystrzelony w poniedziałek satelita jest najnowszym przedstawicielem serii „Ofek”. Wcześniejszy model – Ofek-11 – został wystrzelony na orbitę w 2011 roku. Sudari podkreślił, że w porównaniu do wcześniejszych wersji, Ofek-16 posiada wiele znaczących ulepszeń. Urzędnicy Ministerstwa Obrony Izraela odmówili komentarza w sprawie przerwy w numeracji (Ofek-11 do Ofek-16).

W ubiegłym roku Izrael umieścił na orbicie satelitę komunikacyjnego Amos-17. Do jego wyniesienia użyto rakiety SpaceX wystrzelonej z Cape Canaveral na Florydzie.

Zobacz także: Iran nie zdołał umieścić swojego satelity na orbicie

timesofisrael.com / twitter.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz