W poniedziałek Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o wystrzeleniu nowego satelity szpiegowskiego Ofek-16. Zdaniem izraelskiego ministra obrony Beniego Ganca zapewni on technologiczną przewagę nad wrogami Izraela.

Izraelski resort obrony poinformował w poniedziałek o wystrzeleniu nowego satelity szpiegowskiego Ofek-16 – podaje portal „The Times of Israel”. Zdaniem izraelskiego ministra obrony Beniego Ganca zapewni on technologiczną przewagę nad wrogami państwa.

Satelita został wystrzelony na orbitę z bazy w Palmachim w poniedziałek o godzinie 4 rano czasu lokalnego. Niedługo potem miał zacząć przesyłanie pierwszych danych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Izraelski resort obrony określił go jako „satelitę elektrooptycznego o zaawansowanych możliwościach, który służy do rekonesansu”.

Według ministra Ganca wystrzelenie Ofek-16 jest niesamowitym osiągnięciem.

Portal pisze, że główną misją urządzenia może być śledzenie aktywności nuklearnej Iranu.

„Nasza sieć satelitów pozwala nam oglądać cały Bliski Wschód – a nawet nieco więcej” – powiedział Shlomi Sudari, szef programu kosmicznego Izraela.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wystrzelony w poniedziałek satelita jest najnowszym przedstawicielem serii „Ofek”. Wcześniejszy model – Ofek-11 – został wystrzelony na orbitę w 2011 roku. Sudari podkreślił, że w porównaniu do wcześniejszych wersji, Ofek-16 posiada wiele znaczących ulepszeń. Urzędnicy Ministerstwa Obrony Izraela odmówili komentarza w sprawie przerwy w numeracji (Ofek-11 do Ofek-16).

W ubiegłym roku Izrael umieścił na orbicie satelitę komunikacyjnego Amos-17. Do jego wyniesienia użyto rakiety SpaceX wystrzelonej z Cape Canaveral na Florydzie.

Zobacz także: Iran nie zdołał umieścić swojego satelity na orbicie

timesofisrael.com / twitter.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz