Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen spotkał się w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i obiecał, że Izrael dostarczy Ukrainie cywilną antenę systemu ostrzegania o zagrożeniach w ciągu trzech do sześciu miesięcy.

Jak przekazał portal Haaretz, minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen spotkał się w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim  i obiecał, że Izrael dostarczy Ukrainie cywilną antenę systemu ostrzegania o zagrożeniach w ciągu trzech do sześciu miesięcy.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez biuro Cohena, minister powiedział Zełenskiemu, że Izrael popiera integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy oraz że poprze rezolucję ukraińską, która ma zostać podjęta na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w przyszłym tygodniu.

Rozmawiano także o „niszczycielskich działaniach Iranu na Ukrainie” oraz współpracy Izraela i Ukrainy przeciwko terrorystycznej działalności Teheranu na arenie międzynarodowej.

Wcześniej w czwartek Cohen publicznie oświadczył podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, że Izrael opracowuje system ostrzegania Ukraińców przed zagrożeniami powietrznymi – obietnicę złożył również były minister obrony Benny Gantz.

Podczas ich wypowiedzi Kułeba powiedział, że oczekuje, że Izrael udzieli jego krajowi obronnej pomocy wojskowej i podkreślił, że „to, czego Ukraina potrzebuje teraz, to zwycięstwo. Bez zwycięstwa reszta nie ma znaczenia”.

Kułeba podziękował Izraelowi za pomoc humanitarną, zwłaszcza izraelskim firmom i izraelskim ochotnikom, którzy pomagają Kijowowi i podkreślił, że „Izrael dobrze zna naszą listę potrzeb wojskowych, którą również przekazaliśmy poprzedniemu rządowi. Czekamy na odpowiedzialne decyzje w sprawie obrony ukraińskiego nieba”.

Cohen nie użył słów „wojna” czy „Rosja”, ale dwukrotnie stwierdził, że Izrael zdecydowanie stoi po stronie narodu ukraińskiego. Cohen powiedział, że jego wizyta na Ukrainie jest „nie mniej emocjonalna niż ważna”, dodając, że „jestem dumny, że mogę stać po stronie Ukrainy w trudnych czasach dla pokoju” – dodał minister spraw zagranicznych, mówiąc, że Izrael zobowiązał się do przekazania 200 dolarów mln pożyczki dla izraelskiej firmy, która będzie uczestniczyć w budowie centrum medycznego na Ukrainie.

To była pierwsza wizyta izraelskiego wysokiego urzędnika na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską.

„Przyszedłem powiedzieć: Izrael wspiera Ukrainę i naród ukraiński w trudnych czasach” – napisał Cohen na Twitterze.

Podczas wizyty minister spraw zagranicznych Izraela ma spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą.

Izraelski minister odwiedził Buczę. „Odwiedzając Buczę” – napisał Ambasador Izraela na Ukrainie Mychajło Brodski na Twitterze w czwartek rano, odnotowując wizytę Cohena w wiadomości i ilustrując post wspólnymi zdjęciami z ministrem spraw zagranicznych.

Kresy.pl/Haaretz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply