Dwóch członków załogi tankowca zarządzanego przez firmę izraelskiego biznesmena zostało zabitych w pobliżu Omanu prawdopodobnie w wyniku ataku dronów – poinformował w piątek operator statku z siedzibą w Londynie. Izrael oskarżył o atak Iran, władze tego kraju zaprzeczają.

Jak przekazał portal France24 – dwóch członków załogi tankowca (Rumun i Anglik) zarządzanego przez firmę izraelskiego biznesmena zostało zabitych w pobliżu Omanu prawdopodobnie w wyniku ataku dronów – poinformował w piątek operator statku z siedzibą w Londynie. Izrael oskarżył o atak Iran, władze tego kraju zaprzeczają.

Teheran „sieje przemoc i zniszczenie”, powiedział portalowi izraelski urzędnik. Jego zdaniem Republika Islamska „jest problemem nie tylko Izraela, ale i świata. Jej zachowanie zagraża wolności nawigacji i światowemu handlowi”, dodał urzędnik. Siły Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych przybyły z pomocą załodze w odpowiedzi na wezwanie i zobaczyły dowody ataku, czytamy w oświadczeniu amerykańskiej marynarki wojennej. Okręty US Navy eskortowały później zaatakowany statek.

Część analityków twierdz, że atak nosił znamiona wymiany ciosów w „wojnie zastępczej” między Izraelem a Iranem, w której statki powiązane z tymi państwami bywają celem ataków na wodach wokół Zatoki. Izraelski urzędnik zapowiedział, że „nasza kampania przeciwko nim (Iranowi) będzie kontynuowana”.

Zodiac Maritime, należący do izraelskiego miliardera Eyala Ofera, poinformowała, że incydent na pokładzie MT Mercer Street w czwartek zginął jeden obywatel Rumunii i jeden obywatel Wielkiej Brytanii, który był strażnikiem brytyjskiej firmy ochrony morskiej Ambrey. Statek znajdował się na północnym Oceanie Indyjskim, podróżując z Dar es Salaam do Fudżajra bez ładunku na pokładzie, gdy doszło do ataku.

Iran ogłosił w niedzielę, że nie był zamieszany w atak na zarządzany przez Izrael tankowiec z produktami naftowymi u wybrzeży Omanu. „Syjonistyczny reżim (Izrael) jest odpowiedzialny za brak bezpieczeństwa, terror i przemoc… Te oskarżenia o zaangażowanie Iranu są potępione przez Teheran” – powiedział rzecznik MSZ Saeed Khatibzadeh na cotygodniowej konferencji prasowej transmitowanej online.

„Takie oskarżenia mają na celu odwrócenie uwagi Izraela od faktów i są bezpodstawne” – powiedział. Stany Zjednoczone, kluczowy sojusznik Izraela i rywal Iranu, wyraziły zaniepokojenie i powiedziały, że pracują nad „ustaleniem faktów”.

Czytaj: Iraccy partyzanci zapowiadają kontynuowanie walki z zagranicznymi wojskami

Zobacz też: General Atomics zaprezentował wizualizację nowego drona

Kresy.pl/France24/Alarabiya.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz