ISW: Straty pod Awdijiwką osłabią rosyjską ofensywę

Analitycy ISW uważają, że straty w rosyjskim sprzęcie w okolicach Awdijiwki są znacznie większe niż poprzednie straty w sprzęcie w pobliżu Wuhłedaru.

Straty ciężkiego rosyjskiego sprzętu wokół Awdijiwki prawdopodobnie w dłuższej perspektywie osłabią rosyjskie możliwości ofensywne – twierdzi ISW.

Rzecznik ukraińskiej Grupy Sił Tawrijsk, pułkownik Ołeksandr Sztupun, oświadczył 26 października, że od 10 października siły rosyjskie poniosły śmierć i rany na poziomie 5000 osób oraz 400 pojazdów opancerzonych w pobliżu Awdijiwki i Marinki (na południowy zachód od Doniecka).

Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że w dniach 10–20 października w pobliżu Awdijiwki rosyjska armia straciła co najmniej 109 pojazdów wojskowych, głównie bojowe wozy opancerzone i czołgi. Ukraiński oficer rezerwy stwierdził, że siły Rosjanie wydają się używać mniejszej liczby pojazdów opancerzonych w pobliżu Awdijwki, chociaż siły rosyjskie mogą się przegrupowywać w celu wznowienia dużych ataków zmechanizowanych, tak jak miało to miejsce między pierwszymi atakami zmechanizowanymi 10 października a drugą serią dużych ataków zmechanizowanych w październiku 19 i 20.

Rosyjskie dowództwo skierowało dodatkowe siły na front Awdijiwki, aby zrównoważyć ciężkie straty w sile roboczej i utrzymać zdolność rosyjskiej armii do kontynuowania trwającego wysiłku ofensywnego.

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), Rosja skoncentrowała na terytorium Ukrainy ponad 400 tys. żołnierzy. O ustaleniach HUR poinformował przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrij Jusow. “Siły są wystarczające, by prowadzić oddzielne działania na oddzielnych odcinkach frontu. Liczba okupantów na Ukrainie na terytoriach czasowo okupowanych, to ponad 400 tys. rosyjskich żołnierzy” – oświadczył, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda.

Jak dodał, na terytorium Ukrainy znajduje się duża ilość broni rosyjskiej armii. Wyraził opinię, że “nowa broń zostanie ponownie oddana do użytku i dostarczona na front”.

Jusow zauważył, że w Rosji mobilizacja trwa przez całe lato. “Nie ma mowy o powtórzeniu scenariusza z lutego 2022 r. Ale w niektórych obszarach tak, wróg będzie nadal próbował prowadzić oddzielne operacje ofensywne” – podkreślił.

Przeczytaj: Brytyjski wywiad: Rosja rozbudowuje struktury wojskowe, tworząc nową armię

We wrześniu prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret określający jesienną kampanię poboru wzywającą 130 000 obywateli do ustawowej służby wojskowej.

Kresy.pl/ISW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply