Podczas trwającej przerwy operacyjnej w Donbasie siły rosyjskie prowadzą pomniejsze operacje i przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy na dużą skalę – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW wskazuje w najnowszym raporcie, że „wojska rosyjskie, które zakończyły przejęcie Siewierodoniecka i Lisiczańska, wyraźnie potrzebują odnowienia siły bojowej”. Zdaniem analityków odnawiają możliwości wsparcia i zaopatrzenia „zanim rozpoczną kolejną ofensywę na dużą skalę”. Informacje z różnych źródeł potwierdzają, że właśnie teraz Rosjanie zajmują się takimi przygotowaniami.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zdając sobie sprawę z ryzyka pozwolenia Ukraińcom na przejęcie inicjatywy i rozpoczęcia ich własnej ofensywy, siły rosyjskie nadal prowadzą ograniczone operacje ofensywne w tym sektorze i gdzie indziej wzdłuż linii frontu” – pisze ISW, podkreślając, że przerwa operacyjna z natury rzeczy zakłada kontynuowanie operacji na mniejszą skalę.

Analitycy ISW zaznaczają, że operacje tego rodzaju wymagają mniejszych sił, mają ograniczone cele i prowadzone są z mniejszą determinacją i gotowością do ponoszenia strat. „Zakończenie przerwy operacyjnej może być stopniowe i trudne do dostrzeżenia od razu – tak samo, jak stopniowe wydawało się jej rozpoczęcie” – podkreślają.

Zobacz także: Brytyjski wywiad: Rosja gromadzi siły rezerwowe z całego kraju

ISW uważa, że Rosjanie prowadzą aktualnie ograniczone operacje ofensywne na północ od Słowiańska i próby ataków w kierunku Siwerska, gdzie gromadzą sprzęt, który może być potrzebny do przyszłego ataku na pozycje ukraińskie.

„Kreml, jak się wydaje, próbuje zachęcić większą liczbę Rosjan do udziału w wysiłku wojennym” – wskazuje Instytut. ISW przywołuje przyjmowaną w Rosji ustawę przewidującą możliwość uzyskania statutu weterana przez cywilów (np. lekarzy czy członków ekip remontowych) biorących udział w wojnie na Ukrainie.

Zobacz także: Kolejne wyrzutnie HIMARS w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz