Putin prawdopodobnie stara się uchronić etnicznych Rosjan przed powszechną mobilizacją, co może wzbudzić opór w enklawach mniejszości – napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Władimir Putin przerzuca ciężar wojny z Ukrainą na mniejszości etniczne, by uniknąć dużej mobilizacji etnicznych Rosjan – napisał w poniedziałek ISW. „Może to wywołać wewnętrzne napięcia w regionach zamieszkanych przez mniejszości” – wskazano.

Instytut podkreśla, że w ostatnim czasie nasilono tworzenie „ochotniczych batalionów” w poszczególnych regionach Rosji, przy czym wiele z nich powstaje na obszarach zamieszkanych przez mniejszości etniczne.

Analitycy ISW już wcześniej zwracali uwagę na powszechność etnicznie nierosyjskich batalionów wśród rosyjskich wojsk na Ukrainie. Wymieniano żołnierzy z Czeczenii, Osetii Południowej, Tuwy, Tatarstanu, Baszkirii, Czuwaszji i innych enklaw mniejszości etnicznych w Rosji.

„Sugeruje to, że Putin wzbrania się przed przeprowadzeniem powszechnej mobilizacji częściowo z powodu niechęci do mobilizowania dużej liczby etnicznych Rosjan”. Chce, aby to mniejszości etniczne „poniosły ciężar wojny na tym etapie”.

Amerykański think tank uważa, że może to wzbudzić opór w enklawach mniejszości.

Zobacz także: Brytyjskie ministerstwo obrony: Grupa Wagnera poniosła ciężkie straty na wschodzie Ukrainy

Jak informowaliśmy, doniesienia medialne wskazywały też, że w rosyjskich koloniach karnych więźniowie są mobilizowani na wojnę na Ukrainę. Sugerowały, że więźniowie są rekrutowani na wojnę w Mordowii, obwodzie niżnienowogrodzkim i Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.

Zobacz także: Szojgu nakazał rosyjskim wojskom skoncentrować się na zniszczeniu artylerii dalekiego zasięgu [+VIDEO]

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz