Prezydent Rosji Władimir Putin nie podejmuje ryzyka, aby osiągnąć zamierzone cele na Ukrainie – uważają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy ISW napisali w najnowszym raporcie (5 lutego), że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie jest gotowy do podjęcia ryzykownych decyzji. Uważają, że Putin wyszedł prawdopodobnie z błędnego założenia, że jego wojska mogą zmusić Ukrainę do kapitulacji bez znacznych strat na polu walki. Uważał, że inwazja na Ukrainę na pełną skalę wiąże się z akceptowalnym ryzykiem.

W analizie zwrócono uwagę na “rozdźwięk między jego [Putina] maksymalistycznymi celami, a gotowością do podejmowania ryzykownych decyzji niezbędnych do ich osiągnięcia”.

Rosyjskie służby specjalne czekały na upadek ukraińskich sił zbrojnych, a kremlowscy propagandyści mieli z góry przygotowane artykuły o „zwycięstwie” – czytamy.

Zobacz także: Reznikow: Rosja może zaatakować w okolicach 24 lutego

Zdaniem ISW Putin i jego ekipa błędnie wierzyli, że Zachód nie zdecyduje się na nałożenie poważnych sankcji na Rosję. Wskazują na doniesienia, iż ​​Putin odrzucił prorocze ostrzeżenia rosyjskiego Banku Centralnego z lutego 2022 r. o wpływie wojny na Ukrainie na przyszłość rosyjskiej gospodarki.

Podkreślają, że prezydent Rosji niechętnie wydaje rozkazy dotyczące kompleksowych zmian w rosyjskich siłach zbrojnych i społeczeństwie, które są niezbędne do „uratowania” działań sił zbrojnych FR na Ukrainie.

“Putin próbował również zachować fasadę ograniczonej wojny, aby chronić znaczną część rosyjskiego społeczeństwa przed skalą i kosztami rosyjskiej wojny na Ukrainie” – zwracają uwagę analitycy. Chodzi m.in. o opóźnianie mobilizacji i ogłoszenie “częściowej” mobilizacji.

Czytamy, że nawet jesienią, w obliczu wielu niepowodzeń, Putin nadal wybierał mniej ryzykowne opcje.

Zobacz także: Guardian: Rosja zmobilizuje dodatkowych 500 tysięcy poborowych

Zobacz także: Rosyjska armia odsyła niesłusznie zmobilizowanych

“Niechęć Putina do podejmowania ryzyka bezpośrednio związanego z jego konwencjonalną wojną na Ukrainie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby dążył do eskalacji nuklearnej lub wojny z NATO” – uważają analitycy ISW.

Wskazują, że Putin unika publicznych działań, które wiązałyby go bezpośrednio z odpowiedzialnością za wojnę. Typuje do tej roli kozły ofiarne, np. ministra obrony Siergieja Szojgu czy dowódców wojskowych.

Zobacz także: Rosja: brytyjskie czołgi na Ukrainie doprowadzą do eskalacji konfliktu i liczniejszych ofiar

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply