Prezydent Rosji Władimir Putin nie podejmuje ryzyka, aby osiągnąć zamierzone cele na Ukrainie – uważają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Analitycy ISW napisali w najnowszym raporcie (5 lutego), że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie jest gotowy do podjęcia ryzykownych decyzji. Uważają, że Putin wyszedł prawdopodobnie z błędnego założenia, że jego wojska mogą zmusić Ukrainę do kapitulacji bez znacznych strat na polu walki. Uważał, że inwazja na Ukrainę na pełną skalę wiąże się z akceptowalnym ryzykiem.
W analizie zwrócono uwagę na „rozdźwięk między jego [Putina] maksymalistycznymi celami, a gotowością do podejmowania ryzykownych decyzji niezbędnych do ich osiągnięcia”.
Rosyjskie służby specjalne czekały na upadek ukraińskich sił zbrojnych, a kremlowscy propagandyści mieli z góry przygotowane artykuły o „zwycięstwie” – czytamy.
Zobacz także: Reznikow: Rosja może zaatakować w okolicach 24 lutego
Zdaniem ISW Putin i jego ekipa błędnie wierzyli, że Zachód nie zdecyduje się na nałożenie poważnych sankcji na Rosję. Wskazują na doniesienia, iż Putin odrzucił prorocze ostrzeżenia rosyjskiego Banku Centralnego z lutego 2022 r. o wpływie wojny na Ukrainie na przyszłość rosyjskiej gospodarki.
Podkreślają, że prezydent Rosji niechętnie wydaje rozkazy dotyczące kompleksowych zmian w rosyjskich siłach zbrojnych i społeczeństwie, które są niezbędne do „uratowania” działań sił zbrojnych FR na Ukrainie.
„Putin próbował również zachować fasadę ograniczonej wojny, aby chronić znaczną część rosyjskiego społeczeństwa przed skalą i kosztami rosyjskiej wojny na Ukrainie” – zwracają uwagę analitycy. Chodzi m.in. o opóźnianie mobilizacji i ogłoszenie „częściowej” mobilizacji.
Czytamy, że nawet jesienią, w obliczu wielu niepowodzeń, Putin nadal wybierał mniej ryzykowne opcje.
Zobacz także: Guardian: Rosja zmobilizuje dodatkowych 500 tysięcy poborowych
Zobacz także: Rosyjska armia odsyła niesłusznie zmobilizowanych
„Niechęć Putina do podejmowania ryzyka bezpośrednio związanego z jego konwencjonalną wojną na Ukrainie wskazuje, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby dążył do eskalacji nuklearnej lub wojny z NATO” – uważają analitycy ISW.
Wskazują, że Putin unika publicznych działań, które wiązałyby go bezpośrednio z odpowiedzialnością za wojnę. Typuje do tej roli kozły ofiarne, np. ministra obrony Siergieja Szojgu czy dowódców wojskowych.
Zobacz także: Rosja: brytyjskie czołgi na Ukrainie doprowadzą do eskalacji konfliktu i liczniejszych ofiar
understandingwar.org / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!