Irański oficjel oskarża Mosad

Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa Iranu uznał, że to izraelska służba specjalna odpowiada za niedawny zamach pod Teheranem.

Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa Ali Szamkhani skomentował w poniedziałek niedawny spektakularny zamach – “Zamach na Fakhrizadeha został wykonany przy pomocy bardzo złożonych metod i mechanizmu, z użyciem broni automatycznej”. Jak dodał – “Uzyskaliśmy wstępne informacje o sprawcach przestępstwa i wiemy już kto jest odpowiedzialny i jego dane zostały ujawnione” – zacytował portal Al Masdar News.

Szamkhani stwierdził, że za zorganizowanie zamachu odpowiada izraelski wywiad – Mosad. Jednak do jego realizacji, obejmującej prawdopodobnie wykorzystanie zamachowca-samobójcy wykorzystano członków Organizacji Mudżahedinów Ludowych Iranu (MEK). To organizacja, która wyłoniła się pod koniec rządów szacha Mohammada Rezy Pahlawiego łącząca ideologiczne elementy myśli lewicowej i islamskiej. Wspólnie z opozycją islamistyczną i liberalną doprowadziła ona do obalenia szacha.

Po przejęciu władzy przez ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego Mudżahedini Ludowi przeszli do zbrojnej opozycji wobec proklamowanej Republiki Islamskiej. Rozpoczęli stosowanie metod terrorystycznych. Założyli swoją główną bazę w Iraku Saddama Husajna, towarzyszyli jego armii w najeździe na Iran w latach 80 XX wieku. Po upadku Husajna uznawani za organizację terrorystyczną, w 2009 r. zostali wykreśleni z listy takich organizacji przez Unię Europejską, a w 2012 r. przez USA. Intensywnie działają w państwach zachodnich lobbując wśród ich elit. MEK wspierał między innymi bliski współpracownik Donalda Trumpa Rudy Giuliani.

27 września doszło do zamachu na jednego z głównych naukowców zajmujących się irańskim programem atomowym Mohsena Fakhrizadeha. Zamach łączył się z detonacją ładunku wybuchowego oraz ostrzelaniem ochrony naukowca i jego samego.

Czytaj także: Lewicowa alternatywa dla ajatollahów

almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply