Zagraniczne firmy nie będą mogły testować szczepionek COVID-19 na Irańczykach, ogłosił w sobotę prezydent kraju Hassan Rouhani, przekazał Middle East Monitor.

Jak przekazał w niedzielę portal Middle East Monitor, prezydent Iranu Hassan Rouhani zapowiedział, że zagraniczne firmy nie będą mogły testować szczepionek na COVID-19 na obywatelach kraju.

„Zagraniczne firmy chciały dać nam szczepionki, żeby były testowane na Irańczykach. Ale ministerstwo zdrowia temu zapobiegło” – powiedział Rouhani w telewizyjnym przemówieniu, nie wymieniając firm ani nie podając dalszych szczegółów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Nasi ludzie nie będą urządzeniem testującym dla firm produkujących szczepionki” – dodał. „Kupimy bezpieczne szczepionki zagraniczne”.

Najwyższy przywódca ajatollah Ali Chamenei, powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania są „niegodne zaufania” i prawdopodobnie próbowały rozprzestrzenić infekcję na inne kraje.

Iran rozpoczął próby na ludziach swojego pierwszego krajowego kandydata na szczepionkę COVID-19 pod koniec zeszłego miesiąca, mają one pomóc temu krajowi pokonać pandemię pomimo sankcji USA, które wpływają na jego zdolność do importu szczepionek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przemawiając w państwowej telewizji ajatollah Chamenei zakazał przywozu do Iranu szczepionek na Covid-19 ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. „Import amerykańskich i brytyjskich szczepionek do kraju jest zabroniony… Są całkowicie niewiarygodne. Nie jest wykluczone, że oni zechcą skazić inne narody” – relacjonuje słowa duchownego agencja Reutera.

Według agencji dpa Chamenei powątpiewał w skuteczność amerykańskiego preparatu. „Gdyby te szczepionki były skuteczne, Amerykanie nie mieliby tysięcy zgonów na koronawirusa dziennie” – mówił ajatollah.

Dostało się od niego także szczepionce opracowanej przez Francuzów. „Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z dostawami krwi skażonej wirusem HIV z Francji, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania” – powiedział najwyższy przywódca Iranu, odnosząc się do skandalu związanego z zakażoną krwią w latach 80. i 90. XX wieku.

Kresy.pl/Middle East Monitor

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz