Zagraniczne firmy nie będą mogły testować szczepionek COVID-19 na Irańczykach, ogłosił w sobotę prezydent kraju Hassan Rouhani, przekazał Middle East Monitor.

Jak przekazał w niedzielę portal Middle East Monitor, prezydent Iranu Hassan Rouhani zapowiedział, że zagraniczne firmy nie będą mogły testować szczepionek na COVID-19 na obywatelach kraju.

„Zagraniczne firmy chciały dać nam szczepionki, żeby były testowane na Irańczykach. Ale ministerstwo zdrowia temu zapobiegło” – powiedział Rouhani w telewizyjnym przemówieniu, nie wymieniając firm ani nie podając dalszych szczegółów.

„Nasi ludzie nie będą urządzeniem testującym dla firm produkujących szczepionki” – dodał. „Kupimy bezpieczne szczepionki zagraniczne”.

Najwyższy przywódca ajatollah Ali Chamenei, powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania są „niegodne zaufania” i prawdopodobnie próbowały rozprzestrzenić infekcję na inne kraje.

Iran rozpoczął próby na ludziach swojego pierwszego krajowego kandydata na szczepionkę COVID-19 pod koniec zeszłego miesiąca, mają one pomóc temu krajowi pokonać pandemię pomimo sankcji USA, które wpływają na jego zdolność do importu szczepionek.

Przemawiając w państwowej telewizji ajatollah Chamenei zakazał przywozu do Iranu szczepionek na Covid-19 ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. „Import amerykańskich i brytyjskich szczepionek do kraju jest zabroniony… Są całkowicie niewiarygodne. Nie jest wykluczone, że oni zechcą skazić inne narody” – relacjonuje słowa duchownego agencja Reutera.

Według agencji dpa Chamenei powątpiewał w skuteczność amerykańskiego preparatu. „Gdyby te szczepionki były skuteczne, Amerykanie nie mieliby tysięcy zgonów na koronawirusa dziennie” – mówił ajatollah.

Dostało się od niego także szczepionce opracowanej przez Francuzów. „Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z dostawami krwi skażonej wirusem HIV z Francji, francuskie szczepionki również nie są godne zaufania” – powiedział najwyższy przywódca Iranu, odnosząc się do skandalu związanego z zakażoną krwią w latach 80. i 90. XX wieku.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz