Zachodnie media obiegło nagranie wideo na którym bojownicy ugrupowania irackich szyitów Kata’ib Hezbollah paradują na pojazdach wojskowych amerykańskiej produkcji. Wcześniej zwalczało ono amerykańską okupację kraju. Teraz rusza do walki z tak zwanym “Państwem Islamskim”.

Według miejscowych komentatorów czołgi M1 Abrams, transportery opancerzone M113 i MRAP czy samochody HumVee zostały przekazane irackiemu Hezbolahowi przez państową armię, która wcześniej przez lata była zbrojona przez Amerykanów. Oznakowanie ich symbolami organizacji oznacza, że Hebzolah dostał je do permanentnej dyspozycji.

Jako organizacja szyicka Kata’ib Hebzollah jest ściśle powiązany z sąsiednim Iranem, który odgrywa rolę patrona szyitów w całym regionie. W czasach Saddama Husajna stanowiący większość ludności Iraku szyici byli dyskryminowani. Po jego obaleniu zyskali wpływ na rządy w kraju, nie chcieli się jednak pogodzić z przedłużającą się okupacją. Stąd niektóre ugrupowania szyickie, podobnie jak radykałowie sunniccy, również atakowały wojska okupacyjne.

Sytuacja zmieniła się diametralnie wraz z destabilizacją Iraku wiosną zeszłego roku i ekspansją w północnych i wschodnich prowincjach tego kraju ekstremistycznego “Państwa Islamskiego”. Przyznający się do sunnizmu takwiryści dokonali licznych pogromów ludności szyickiej i niszczyli ich obiekty sakralne. W sytuacji rozkładu i demoralizacji irackiej armii to właśnie szyickie ugrupowania zbrojne okazały się najgroźniejszym przeciwnikiem ekstrymistów. Tym bardziej, że otrzymały one poważne wsparcie z Teheranu. Z Iranu przepływa największa liczba, ochotników, doradców wojskowych, sprzętu wojskowego zarówno do oficjalnych irackich struktur bezpieczeństwa, jak ugrupowań miejscowych szyitów. Sfilmowana kolumna bojowa Kata’ib Hezbollah również zmierzała na front walki z “Państwem Islamskim”.

presstv.ir/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply