IPN przekazuje ambasadorowi Rosji w Polsce książkę o “pomnikach wdzięczności Armii Czerwonej”. To reakcja na zastrzeżenia Moskwy względem demontażu pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie.

Jak poinformował wiceprezes IPN Paweł Ukielski, przesyłka z książką „’Pomniki wdzięczności’ Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i w III Rzeczypospolitej”autorstwa Dominiki Czarneckiej miała zostać dostarczona do Ambasady Rosyjskiej 21 września. Monografia dokładnie opisuje losy pomników tzw. wdzięczności Armii Czerwonej, które powstawały na terenie Polski od 1944 roku.

Zdaniem Ukielskiego, pozwala ona „dokładnie zrozumieć polską wrażliwość historyczną”. „(…) Ponieważ uważamy, że emocje nie służą relacjom dobrosąsiedzkim, nie służą wspólnemu dochodzeniu do prawdy – chcielibyśmy egzemplarz tej książki przekazać panu ambasadorowi Federacji Rosyjskiej, który wystosował bardzo ostre oświadczenie w sprawie demontażu pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie”– powiedział Ukielski.

Jego zdaniem, IPN „od początku stoi na stanowisku, że tego typu pomniki, poświęcone zbrodniarzom, należy demontować”. Zaapelował do władz „wszystkich miejscowości, w których tego typu pomniki czy upamiętnienia jeszcze się znajdują, aby podjąć ten wysiłek i tego dziedzictwa się pozbyć”.

17 września z pomnika w Pieniężnie usunięto metalowe popiersie generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Gmina miała pozwolenie starostwa powiatowego na rozbiórkę. Spotkało się to ze stanowczym protestem i głębokim oburzeniem ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa. Krytycznie wypowiedziało się także rosyjskie MSZ. W odpowiedzi nasz resort spraw zagranicznych zaznaczył, że strona rosyjska była informowana o całej procedurze. Gen. Czerniachowski zwalczał polskie podziemie niepodległościowe.

PAP / IAR / polskieradio.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply