Według piątkowych informacji portalu Interia, obywatele Ukrainy w wieku 18-60 lat, którzy pracują w Polsce, otrzymują wezwania do ukraińskiego wojska w związku z toczącą się wojną.

Zdaniem Interii, obywatele Ukrainy w wieku 18-60 lat, którzy pracują w Polsce, otrzymują wezwania do ukraińskiego wojska w związku z toczącą się wojną – twierdzi portal.

„Z informacji Interii wynika, że mężczyźni, obywatele Ukrainy w wieku 18-60 lat, którzy pracują w Polsce, otrzymują wezwanie do ukraińskiego wojska w związku z toczącą się wojną. Sygnały na ten temat docierają również do agencji pracy tymczasowej, które pośredniczą w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy i Europy Wschodniej w Polsce” – czytamy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

731 PLN    (3.32%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Agencja prasowa Reutera podała, że około 700 byłych ukraińskich żołnierzy mieszkających w Polsce udało się do swojego kraju w celu dołączenia do walki. Informacje te pochodzą od 40-letniego weterana walk w Donbasie. „Moja rodzina nie była zbyt zadowolona z mojego wyjazdu” – powiedział reporterowi. „Mam nadzieję, że wrócę do rodziny. Jeśli nie wrócę, mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o generalnej mobilizacji ludności w związku z rosyjską inwazją. Mobilizację należy przeprowadzić w ciągu 90 dni od dnia wejścia w życie dekretu na terenie całej Ukrainy.

„Mobilizacja będzie przeprowadzona na terenie Winnicy, Wołynia, Dniepropietrowska, Doniecka, Żytomierza, Zakarpacia, Zaporoża, Iwano-Frankowska, Kijowa, Kirowogradu, Ługańska, Lwowa, Mikołajowa, Odessy, Połtawy, Równych, Sumy, Tarnopola, Charkowa, Chmielnickiego, Czerkaskiego, Czerniowieckiego, Czernihowa, miasta Kijów” – czytamy w dekrecie.

Pobór poborowych, rezerwistów oraz zaangażowanie pojazdów na potrzeby formacji wojskowych są zlecane do przeprowadzenia w ilościach ustalonych zgodnie z planami mobilizacyjnymi.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ma ustalić kolejność i wielkość poboru poborowych, rezerwistów i pojazdów w okresie ogólnej mobilizacji.

Jak informowaliśmy, Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli opuścić kraju z powodu stanu wojennego. Szef lwowskiego regionalnego urzędu celnego Daniił Mieńszykow opublikował „pilną” wiadomość na Facebooku w czwartek wieczorem.

„Pilne zawiadomienie! Do wiadomości obywateli! Ze względu na stan wojenny mężczyźni – obywatele Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat nie zostaną wypuszczeni z naszego kraju” – czytamy w oświadczeniu.

„Proszę nie wzniecać paniki i nie próbować samodzielnie przekraczać granicy! Zwycięstwo czeka na nas! Chwała Ukrainie!” Według agencji Reutera, w środę Ukraina zaczęła rekrutować rezerwistów w wieku od 18 do 60 lat.

Kresy.pl/Interia/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz