Hinduski minister obrony poinformował w komunikacie w czwartek, że kraj przeprowadził udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Agni-V, zdolnej do przenoszenia ładunków jądrowych.

Według portalu „Times of India” powołującego się na źródła wojskowe dojdzie do jeszcze jednej próby w tym roku, zanim rakiety Agni-V wejdą do na służbę w indyjskich siłach strategicznych.

Kiedy do tego dojdzie, Indie znajdą się wśród krajów posiadających w pełni sprawne międzykontynentalne rakiety balistycznych o zasięgu ponad 5500 km, takich jak USA, Rosja czy Chiny.

ZOBACZ TAKŻE: Chiny i Indie na progu konfliktu zbrojnego

„Times of India” wskazuje, że Indie chcą uzyskać wiarygodny środek odstraszający przeciwko Chinom. Pociski jakie posiadają obecnie Hindusi mają przede wszystkim odstraszać Pakistan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponad 50-tonowy pocisk Agni-V, został zaprojektowany do przenoszenia 1,5-tonowej głowicy jądrowej. Przetestowano go już cztery razy. W czwartek podczas próby przeprowadzonej przez Indie, 17-metrowy Agni-V został wystrzelony z wyrzutni na wybrzeżu prowincji Orisa o godzinie 9.53. Trzyczęściowa rakieta osiągnęła wysokość ponad 600 km, a następnie spadła około 4900 km dalej w Oceanie Indyjskim, 19 minut później.

Lot rakiety był śledzony przez radary, stacje pomiarowe i systemy śledzenia w trakcie całego lotu. Wszystkie cele misji zostały pomyślnie wypełnione. Ten udany test Agni-V potwierdza nasze zdolności obronne, a także wzmacnia wiarygodność naszego odstraszania – powiedział cytowany przez „Times of India” urzędnik ministerstwa obrony Indii.

Kresy.pl / timesofindia.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz