Hinduski minister obrony poinformował w komunikacie w czwartek, że kraj przeprowadził udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Agni-V, zdolnej do przenoszenia ładunków jądrowych.

Według portalu „Times of India” powołującego się na źródła wojskowe dojdzie do jeszcze jednej próby w tym roku, zanim rakiety Agni-V wejdą do na służbę w indyjskich siłach strategicznych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kiedy do tego dojdzie, Indie znajdą się wśród krajów posiadających w pełni sprawne międzykontynentalne rakiety balistycznych o zasięgu ponad 5500 km, takich jak USA, Rosja czy Chiny.

ZOBACZ TAKŻE: Chiny i Indie na progu konfliktu zbrojnego

„Times of India” wskazuje, że Indie chcą uzyskać wiarygodny środek odstraszający przeciwko Chinom. Pociski jakie posiadają obecnie Hindusi mają przede wszystkim odstraszać Pakistan.

Ponad 50-tonowy pocisk Agni-V, został zaprojektowany do przenoszenia 1,5-tonowej głowicy jądrowej. Przetestowano go już cztery razy. W czwartek podczas próby przeprowadzonej przez Indie, 17-metrowy Agni-V został wystrzelony z wyrzutni na wybrzeżu prowincji Orisa o godzinie 9.53. Trzyczęściowa rakieta osiągnęła wysokość ponad 600 km, a następnie spadła około 4900 km dalej w Oceanie Indyjskim, 19 minut później.

Lot rakiety był śledzony przez radary, stacje pomiarowe i systemy śledzenia w trakcie całego lotu. Wszystkie cele misji zostały pomyślnie wypełnione. Ten udany test Agni-V potwierdza nasze zdolności obronne, a także wzmacnia wiarygodność naszego odstraszania – powiedział cytowany przez „Times of India” urzędnik ministerstwa obrony Indii.

Kresy.pl / timesofindia.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz