Od początku wojny na Ukrainie znacznie wzrósł eksport rosyjskiej ropy do Indii. Bloomberg podkreśla, że jeżeli Unia Europejska przyjmie oficjalne sankcje na rosyjską ropę, Hindusi będą mogli wiele zyskać na przetwarzaniu rosyjskich surowców.

Jak informowaliśmy, tylko od 24 lutego br. do początku kwietnia Indie zakupiły od Rosji niemal tyle samo ropy co w całym 2021 roku. Sekretarz stanu USA oświadczył w ostatnich dniach, że jego państwo monitoruje naruszenia praw człowieka, jakich mają dopuszczać się niektórzy przedstawiciele indyjskich władz. Jak podkreśliła pisząca we wtorek o sprawie agencja informacyjna Reutera jest to jeden z rzadkich w ostatnich latach przypadków tego rodzaju amerykańskiej krytyki pod adresem Indii.

“Indie stają się ogromnym nabywcą rosyjskiej ropy, pozyskując surowiec, który jest niechciany przez europejskich importerów. (…) Indie już czerpią zyski ze sprzedaży oleju napędowego dalej do Europy” – podkreśla Bloomberg.

W przypadku przyjęcia przez Unię Europejską oficjalnych sankcji na rosyjską ropę, Indie mogą zyskać jeszcze więcej na jej zakupie, przetwarzaniu na paliwa i eksporcie do Europy.

Indyjskie rafinerie – państwowe i prywatne – zintensyfikowały przetwarzanie rosyjskich surowców od zeszłego miesiąca. Wolumen przetwarzanego surowca będzie tylko rósł, ponieważ – jak przekazali Bloombergowi pracownicy rafinerii, którzy prosili o anonimowość – hinduscy przetwórcy zaczęli “agresywnie” wykupywać towar objęty sankcjami.

Jak informowaliśmy, Unia Europejska będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru. Ma to pomóc w uniezależnieniu się od dostaw z Rosji.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Unia Europejska jest w znacznym stopniu uzależniona od rosyjskich surowców. Z Rosji pochodzi 25 proc. importowanej do UE ropy naftowej, 45 proc. importu gazu ziemnego, a także 44 proc. węgla kamiennego. W opinii PIE, możliwe jest znaczące ograniczenie uzależnienia UE od Rosji w zakresie surowców energetycznych. Według dokumentu, jeszcze w tym roku można by zredukować import gazu z Rosji aż o 91 procent, m.in. dzięki większemu wykorzystaniu terminali LNG i inwestowaniu w ich rozwój.

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim, szef Rady Europejskiej, Charles Michel powiedział, że w przyszłości prawdopodobnie konieczne będzie rozszerzenie sankcji także o zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu.

Jak do tej pory embargo na obrót rosyjską ropą (a także gazem) wprowadziły Stany Zjednoczone. Państwa Unii Europejskiej pozostają w tej sprawie podzielone.

Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oceniła, że embargo nałożone na ropę naftową z Rosji spowodowałoby wielkie problemy na światowym rynku.

„Decyzja UE o wstrzymaniu importu ropy z Rosji może potencjalnie doprowadzić do jednego z największych szoków podażowych w historii rynku tego surowca” – przkazał Mohammad Barkindo, sekretarz generalny OPEC.

Tureccy pośrednicy umożliwią Rosji omijanie embarga Unii Europejskiej na rosyjski węgiel – napisała we wtorek agencja TASS powołując się na badanie naukowców z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa (MGU). Jak podaje CNBC, również Indie po rozpoczęciu wojny na Ukrainie rozpoczęły duże zakupy rosyjskiego węgla.

Kresy.pl / bloomberg.com / cnbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply