W czwartek sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz odpowiedział na interpelację posłów koła poselskiego Konfederacji dotyczącą karabinków Grot. MON nie odpowiedziało jednak na wszystkie pytania.

W czwartek 3 grudnia na sejmowej stronie internetowej ukazała się odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza na interpelację złożoną przez posłów Berkowicza, Brauna, Kamińskiego, Kuleszę, Winnickiego, Dziambora i Korwin-Mikkego w sprawie karabinu Grot. Ministerstwo nie odpowiedziało jednak na wszystkie pytania posłów.

Zobacz też: Nowe zamówienia dla polskiej zbrojeniówki. Raki, Groty i hełmy trafią do wojska

Posłowie złożyli 2 listopada interpelację w sprawie ilości i stanu technicznego karabinków „Grot”. „Szanowny Panie Ministrze, karabinki Grot są na wyposażeniu Wojska Polskiego od 2017 roku. Wersja cywilna karabinka jest dostępna na rynku od 2018 roku. Od początku eksploatacji tych karabinków przez kolekcjonerów czy też strzelców sportowych pojawia się coraz więcej doniesień o niestarannym wykonaniu poszczególnych egzemplarzy oraz o wadach materiałowych, co w znacznym stopniu wpływa na eksploatację. W połączeniu z wysoką ceną jednostkową powoduje to utratę atrakcyjności na rzecz pochodnych AR-15” – napisali.

„W związku z tym kierujemy do Pana Ministra następujące pytania: Ile karabinków Grot kupiło Wojsko Polskie? Ile karabinków Grot jest w tym momencie na stanie WP Ile karabinków Grot zamówionych przez WP jest w produkcji i kiedy mają zostać one dostarczone? Ile dokładnie pojawiło się reklamacji ze strony WP jeżeli chodzi o wady konstrukcyjne lub materiałowe karabinka Grot? Czego dokładnie dotyczyły poszczególne reklamacje? Czy planowany jest zakup większej ilości karabinków Grot? Jaka jest cena jednostkowa za sztukę karabinka Grot dla WP bez dodatkowych akcesoriów?”.

Zobacz też: Umowa na kolejnych 18 tys. polskich karabinków GROT dla żołnierzy Wojska Polskiego podpisana

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz odpowiedział na zadane pytania dopiero po miesiącu: „Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Konrada Berkowicza i grupy innych Posłów w sprawie karabinka Grot (nr 13691), uprzejmie informuję, że zgodnie z umowami, zawartymi pomiędzy zamawiającym a wykonawcą Fabryką Broni „Łucznik”- Radom sp. z o.o., Wojsko Polskie zakupiło ok. 70 tys. kpl. 5,56 mm karabinków MSBS GROT. Wykonawca wypełnił zobowiązania wynikające z harmonogramu dostaw sprzętu wojskowego planowanych na 2020 rok. Zgodnie z zapisami umowy kolejne partie karabinków, dostarczane do Sił Zbrojnych RP, nie powinny być wyprodukowane wcześniej niż 6 miesięcy przed terminem dostawy”.

„Należy dodać, że pozyskanie 5,56 mm karabinka MSBS dla Sił Zbrojnych RP będzie realizowane zgodnie z „Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”, który jest dokumentem niejawnym” – zakończył.

Kresy.pl/Sejm.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz