II faza programu Wisła do 2028 roku

Dostawy rakietowych systemów obrony powietrznej Patriot/IBCS w ramach II fazy programu Wisła przewidywane są w latach 2026-2028 – podała Agencja Uzbrojenia.

We wtorek minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska zakupi sześć kolejnych baterii rakietowego systemu Patriot/IBCS, czyli 3 dywizjony. Zaznaczył, że to drugi etap budowy programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. Podkreślił, że w pierwszym etapie realizacji programu zakupiono dwie baterie systemu Patriot. Według MON, wystosowanie 24 maja br. zapytania ofertowego (Letter of Request) stanowi kontynuację procesu pozyskiwania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła oraz jest zwieńczeniem prowadzonych ze stroną amerykańską negocjacji technicznych dotyczących docelowej architektury tego systemu.

Jak podała później Agencja Uzbrojenia, w związku z realizacją II fazy programu „Wisła”, w 2023 roku przewidywane jest zawarcie umów ze stroną amerykańską na dostawy sprzętu wojskowego w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales (FMS). Dodano, że będzie to wiązało się „z zawarciem umowy offsetowej, a także szeregu umów z polskim przemysłem”.

 

Poinformowano, że dostawy pierwszych dwóch baterii Patriot/IBCS w ramach II fazy programu „Wisła” zostaną zrealizowane w 2026 roku. Natomiast zakończenie dostaw planowane jest w 2028 roku. Tym samym, za sześć lat Polska miałaby dysponować łącznie 16 jednostkami ogniowymi systemu Patriot.

Agencja Uzbrojenia informuje też, że na potrzeby trzech dywizjonów (6 baterii) ma zostać pozyskany sprzęt : radary dookólne LTAMDS, wyrzutnie systemu PATRIOT M903, zapas pocisków rakietowych PAC-3MSE. Zakontraktowany zostanie też pakiet szkoleniowy i logistyczny.

Z kolei w ramach offsetu „przewidywane jest m.in. pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemem dowodzenia (C2)”. Ponadto, podobnie jak w I fazie, polski przemysł obronny będzie odpowiedzialny za dostarczenie wszystkich pojazdów specjalistycznych, w tym samochodów transportowo-załadowczych, kabin dowodzenia, a także mobilnych węzłów łączności, radarów wstępnego wykrywania celów P-18PL i radarów pasywnej lokacji PET/PCL. Do produkcji wykorzystana zostanie technologia pozyskana przez polski przemysł w ramach offsetu I fazy programu Wisła.

„II faza realizacji programu zakłada również kontynuację współpracy przemysłowej, w ramach której polskie podmioty przemysłowe odpowiedzialne będą m.in. za produkcję i dostawę wyrzutni M903, elementów rakiet PAC-3 MSE oraz komponentów zabezpieczenia logistycznego systemu PATRIOT/IBCS” – podała Agencja Uzbrojenia. Wyrzutnie M903 pozwalają na przenoszenie do 12 kontenerów z pociskami PAC-3MSE.

Zobacz także: PGZ wyprodukuje ciągniki siodłowe do transportu pocisków polskich wyrzutni Patriot

Według „Dziennika Zbrojnego”, podpisania umowy ramowej (Letter of Acceptance – LOA) z Amerykanami można spodziewać się w pierwszej połowie 2023 roku.

Dodajmy, że faza II „Wisły” ma obejmować także zakup tańszych rakiet, tzw. interceptorów niskokosztowych, przeznaczonych do likwidowania mniej wymagających zagrożeń, dla eliminacji których użycie rakiety PAC-3 MSE byłoby nieopłacalne. Aktualnie rozważane jest wykorzystanie nowych, polsko-brytyjskich pocisków, opracowanych na bazie rakiety CAMM-ER, mających stanowić podstawę dla tzw. dużej Narwii. Zgodnie z założeniami, pocisk ten ma zostać wprowadzony we współpracy z polskim przemysłem, z wykorzystaniem technologii, które wprowadzono w programie Narew.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ocenie części komentatorów, Agencja Uzbrojenia prawdopodobnie zakłada względnie szybki zakup trzech dywizjonów Patriot, a następnie, po równoległym wdrożeniu odpowiednich technologii w polskim przemyśle, uzupełnianie ich rozwinięciem rakiety dla zestawu Narew – w ramach jednego systemu obrony powietrznej.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot. Kontrakt o wartości 4,75 mld dol. dotyczył dwóch baterii (16 wyrzutni M903) i 208 pocisków PAC-3MSE. System ma być jednym z głównych elementów tworzących obronę powietrzną kraju.

Informowaliśmy, że dostawy systemów Patriot dla Polski są przewidziane do końca bieżącego roku. Wstępną gotowość operacyjną mają osiągnąć na przełomie lat 2023/2024. W lutym br. MON potwierdziło zamiar realizacji drugiej fazy programu Wisła. W marcu br. dwie należące do USA baterie systemu obrony powietrznej Patriot zostały wysłane do Polski.

Zobacz także: RMF FM: Patrioty wysłane do Polski będą chronić wojska USA

MON podkreśla, że podstawowym zadaniem systemu Wisła będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

Według strony amerykańskiej Patriot PAC-3 zapewnia obronę terminalną na niższym pułapie. Oznacza to, że niszczy zagrożenia podczas przechodzenia pocisków balistycznych z fazy środkowej do końcowej. System jest wyposażony w radar AN/MPQ-65 ze skanowaniem fazowym. Może on śledzić od 90 do 125 celów, z czego te na wysokości 1000-2000 metrów wykrywa do 170 km, a te latające przy 50-100-metrowym pułapie do 35-50 km.

wojsko-polskie.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply