Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że umowa na dostawę amerykańskich zestawów rakietowych Patriot zostanie podpisana w środę.

Pierwsze informacje o podpisaniu umowy o zakupie zestawów rakietowych Patriot podało w poniedziałek Ministerstwo Obrony. We wtorek potwierdził je, w wywiadzie dla TVP INFO premier Mateusz Morawiecki. “Mogę potwierdzić, że to jest bardzo dobrze wynegocjowana umowa. Po pierwsze dlatego, że jest to korzystny kontrakt zakupu, ale również dlatego, że w ślad za tym kontraktem idzie tzw. umowa offsetowa, czyli powiększenie zdolności produkcyjnych polskich zakładów, ale także wypracowanie nowych rozwiązań militarnych we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział premier.

W ramach umowy Amerykanie mają dostarczyć wyrzutnie rakiet wraz z pociskami oraz radary. “O szczegółach będziemy mówić jutro, natomiast te pierwsze systemy Patriot dotrą do Polski w 2022 roku, a kolejne – już dwa później, w 2024 roku. To są systemy, które w sposób bezprecedensowy zapewniają nam bezpieczeństwo, bezpieczeństwo naszego nieba” – powiedział Morawiecki. Premier ocenił przy tym, “że to jest bardzo dobrze wynegocjowana umowa”, podkreślając, że składa się także z części offsetowej, co, według Morawieckiego, oznacza “powiększenie zdolności produkcyjnych polskich zakładów”.

Premier przedstawiał umowę jako dowód bliskiego sojuszu łączącego Polskę z USA. Jak powiedział – “Jest to najnowsza technologia amerykańska, której Amerykanie nie sprzedają innym, a więc jednocześnie dowód na naszą bliską, sojuszniczą solidarność. To jest dowód na to, że Amerykanie ufają Polsce, że jesteśmy jednym z najważniejszych sojuszników USA w tej części świata”.

Morawiecki stwierdził, że system Patriot, jest systemem średniego zasięgu, który może skutecznie zwalczać zarówno samoloty i rakiety. Ma również zostać zintegrowany z systemem rakietowym krótkiego zasięgu “Narew” dzięki czemu “polskie niebo, ale też europejskie niebo w tej części Europy, będzie bezpieczniejsze”.

Czytaj także: Amerykańscy senatorzy napisali do Morawieckiego list aby uwzględnił Żydów w reprywatyzacji

rp.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Oj Morawiecki propaganda i tyle.Mieliscie kupić 8 baterii za 30 mld a kupujecie 2 baterie za 20 mld.Taki wasz kolejny ‘sukces”.I nie kłam ze nikt poza Polska go nie ma.Pomijam już fakt że dla nas to bezproduktywny,drogi szrot który nas przed niczym nie zabezpieczy.Ale pan z usa kazał kupić to wasal musi to zrobić i to przepłacając.

 2. UczSieHistorii
  UczSieHistorii :

  Z tego co pamiętam to te Patrioty nie potrafiły zestrzelić wszystkich prymitywnych rakiet robionych w piwnicach przez Palestyńczyków w czasie konfliktu z izraelem nawet nie tak dawno był ten konflikt i kilka rakiet wystrzelonych z dosięgnęło (okupowane) tereny izraela.

  Nie znam się dokładnie na tym ale czy te 2 Patrioty są w ogóle coś warte? Przed czym one mają nas bronić rozumiem, że przed ruskimi ale czy dla armii rosyjskiej te dwa patrioty to jakieś wyzwanie, nawet banderowców czy niemców, te 2 sztuki nic nie znaczą.