Przeciw Covid-19 chce zaszczepić się 47 proc. Polaków – pokazują wyniki sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (Rz). Duży rozdźwięk w omawianej sprawie widać w kontekście wieku, płci oraz preferencji politycznych.

Wyniki badania IBRiS dla „Rz” pokazują, że 47 proc. Polaków „zdecydowanie” lub „raczej” chce się zaszczepić przeciw Covid-19. 44 proc. nie zamierza. Brak zdania w omawianej kwestii deklaruje 9 proc. badanych – napisała gazeta w niedzielę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„W tej sprawie widać wyraźny rozdźwięk w opiniach kobiet i mężczyzn: szczepić się chce 35 proc. pań i 59 proc. panów. Wyraźna jest także korelacja postaw pozytywnych z wiekiem. W najmłodszych grupach, 18-29 lat i 30-39, chęć szczepienia deklaruje tylko 29-28 proc. badanych” – pisze medium.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W przypadku grupy 40-49 lat to już 43 proc., 50-59 – 50 proc., zaś wśród najstarszych 60-69 – to 59 proc. Powyżej 70. roku życia – 67 proc.

Największa liczba zwolenników szczepienia znajduje się wśród osób, które swoją wiedzę o świecie czerpią z telewizyjnych programów informacyjnych, gazet codziennych oraz tygodników – 64 proc. Odwrotny trend obserwowany jest wśród osób, które kształtują swój obraz świata na podstawie mediów społecznościowych – 46 proc.

„A czy postawa wobec szczepień ma coś wspólnego z polityką? Najwięcej zwolenników szczepień znaleźć można w elektoracie Lewicy – 82 proc. i KO – 65 proc. W grupie wyborców PiS to 56 proc., PSL – 50 proc., a Konfederacji – zaledwie 5 proc.” – pisze „Rz”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w niedzielę rano w warszawskim szpitalu zaszczepiono z użyciem preparatu Pfizera pracującą w nim pielęgniarkę Alicję Jakubowską. Jest to pierwsza osoba w Polsce, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. Zastrzyk wykonał dr Artur Zaczyński. „Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana” – powiedziała Jakubowska podkreślając, że wykonanie szczepienia „nie bolało”.

Zobacz także: Media: UE mogła kupić więcej szczepionek. Zablokowała to Francja

rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz