Huta Stalowa Wola dokapitalizowana kwotą 600 milionów złotych

Premier Mateusz Morawiecki pozytywnie rozpatrzył wniosek PGZ S.A. o dokapitalizowanie Huty Stalowa Wola w kwocie 600 mln zł. Środki, które pochodzą z Funduszu Inwestycji Kapitałowych.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pozytywnie rozpatrzył wniosek PGZ S.A. o dokapitalizowanie Huty Stalowa Wola w kwocie 600 mln zł. Środki, które pochodzą z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, pozwolą zwiększyć zdolność do produkcji sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

“W ramach realizowanej inwestycji HSW S.A. uzyska m.in. zdolności do produkcji Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty „BORSUK” opracowanego przez HSW S.A. w ramach prac badawczo-rozwojowych oraz spolonizowanej wersji koreańskiej armatohaubicy K9 Thunder. Nastąpi również modernizacja i zwiększenie kompetencji produkcyjnych HSW Oddziału Autosan w Sanoku do produkcji cywilnej i sprzętu wojskowego, w tym m.in. pojazdów specjalnych 4×4” – czytamy.

Łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 664,7 mln zł, z czego HSW S.A. wniesie wkład własny w kwocie 64,7 mln zł.

Południowokoreańska telewizja SBS podała w poniedziałek, że polski rząd zaciągnął pożyczkę w wysokości 12 bln KRW (38,448 mld zł) na zakup sprzętu wojskowego w Korei Południowej. Obecnie ma negocjować kolejne zobowiązania finansowe o porównywalnej wartości.

Informacja pojawiła się po rozpoczęciu trzydniowej wizyty wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej. W ubiegłym roku polski resort obrony zawarł szereg umów dotyczących pozyskania sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Ich łączna wartość to 12,325 mld dolarów (58,69 mld zł netto/72,18 mld zł brutto) – 16,9 bln KRW według ówczesnego przelicznika. W poniedziałek południowokoreańska telewizja SBS podała, że polski rząd zaciągnął w związku z tym pożyczkę w wysokości 12 bln KRW (38,448 mld zł – wylicza portal MILMAG) – 70 proc. zobowiązań Warszawy.

Minister południowokoreańskiego urzędu zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration), Eom Dong-hwan, miała przekazać podczas sprawozdania przed parlamentem, że koreański rząd udzielił Polsce pożyczki za pośrednictwem Korea Eximbanku (Export–Import Bank of Korea) o wartości 70 proc. łącznych zobowiązań Warszawy. Chodzi więc o 12 bln KRW.

Telewizja SBS podała, że aktualnie trwają negocjacje w sprawie eksportu kolejnych partii czołgów K2 i haubic samobieżnych K9. Polska ma ubiegać się w związku z tym o taką samą kwotę wsparcia finansowego, jak w pierwszej fazie.

Byłoby to już 24 bln KRW (76,896 mld zł) łącznie z pierwszą pożyczką.

Anonimowy południowokoreański urzędnik, na którego powołuje się SBS przekazał, że propozycja nie została jeszcze sfinalizowana. Będzie omawiana na szczeblu roboczym.

Do sprawy odniósł się na Twitterze m.in. Tomasz Dmitruk, redaktor Dziennika Zbrojnego i Nowej Techniki Wojskowej. “Pożyczki z Korei Południowej które mają zasilić FWSZ są zgodne z wcześniejszymi planami, ale dlaczego musimy dowiadywać się o nich z południowokoreańskich mediów i parlamentu, a nie z polskiego MON lub rządu” – zapytał.

“+70 miliardów zadłużenia zagranicznego na nieznanych warunkach bez kontroli parlamentu i bez nowelizacji budżetu. To pokazuje jak pozorne i dziurawe są obecne regulacje ustawowe i konstytucyjne w zakresie finansów publicznych” – wskazał z kolei poseł Krzysztof Bosak, lider Ruchu Narodowego i Konfederacji.

Umowy dotyczą czołgów K2, haubic samobieżnych K9, lekkich samolotów bojowych FA-50GF i wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply