W Hiszpanii przybywa więcej nowych imigrantów, niż rodzi się dzieci – alarmuje dziennik „El Confidencial”.

Na terenie 37 z 50 prowincji kraju nowi obywatele to w większości przybysze z zagranicy. Ponadto jedna czwarta rodzących się w Hiszpanii dzieci ma matkę cudzoziemkę. W statystykach nie są brane pod uwagę matki, które otrzymały obywatelstwo hiszpańskie przed urodzeniem dziecka. Wzrost demograficzny w kraju jest od wielu lat uzależniony od imigracji – podkreśla dziennik „El Confidencial”, na który powołuje się w sobotę portal Bankier.pl.

Dziennik zwraca uwagę, że wspomniana tendencja rozpoczęła się w Hiszpanii około 20 lat temu. Nasila się nie tyle z powodu wzrostu liczby imigrantów, co spadku liczby narodzin.

Saldo migracyjne w Hiszpanii wynosi ok. 500 tys. osób rocznie, co umożliwia dalszy wzrost demograficzny. W kraju stale wzrasta odsetek ludności napływowej.

Krajowy Instytut Statystyczny (INE) przewiduje, że przed 2037 r. co czwarty mieszkaniec Hiszpanii będzie pochodził z zagranicy.

Zobacz także: Imigranci grupowo molestowali kobiety podczas sylwestra w Mediolanie [+VIDEO]

„El Confidencial” podkreśla, że opisywany proces transformacji społecznej może doprowadzić do zmiany mapy politycznej, gospodarczej i kulturalnej kraju. Medium przypomina, że wiele państw usiłowało odwrócić ten proces, zachęcając do posiadania dzieci za pomocą wielomilionowych programów wsparcia dla rodziców. Zdaniem dziennika okazały się one nieskuteczne.

Medium zwraca uwagę, że w niektórych przypadkach, np. we Francji, pomoc rządowa była wykorzystywana głównie przez ludność pochodzenia zagranicznego.

Zobacz także: Kraków: Imigrant z Azerbejdżanu zaczepiał i groził kobietom bronią. Podczas zatrzymania rzucił nożem w policjanta

bankier.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz