Sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że jest gotowy zrobić wszystko, co możliwe, aby przywrócić Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego i zamierza omówić tę kwestię z przedstawicielami wszystkich zaangażowanych w nią stron na marginesie Zgromadzenia Ogólnego.

Jak przekazała agencja prasowa Interfax-Ukraina, sekretarz generalny ONZ António Guterres powiedział, że jest gotowy zrobić wszystko, co możliwe, aby przywrócić Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego i zamierza omówić tę kwestię z przedstawicielami wszystkich zaangażowanych w nią stron na marginesie Zgromadzenia Ogólnego.

„W przyszłym tygodniu przyjmę prezydenta Zełenskiego, prezydenta Erdogana, ministra Ławrow. Oraz oczywiście kwestia ta zostanie omówiona” – powiedział Guterres na konferencji prasowej.

„Nie powiem, czy jestem optymistą czy pesymistą, ale możecie być pewni, że nadal jestem zdeterminowany, aby zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby przywrócić Inicjatywę Czarnomorską, eksport ukraińskich produktów i kontynuować prace nad ułatwieniem, w ramach sankcji, eksportu rosyjskich produktów rolnych i nawozów” – dodał.

Szefowie państw i rządów zbiorą się w przyszłym tygodniu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku na Zgromadzeniu Ogólnym.

Jak przekazała agencja prasowa Anadolu, szef ONZ Antonio Guterres powiedział, że wysłał list do ministra spraw zagranicznych Rosji Ławrowa, w którym przedstawił „zestaw konkretnych propozycji” stworzenia warunków dla odnowienia inicjatywy zbożowej Morza Czarnego.

„Mamy konkretne rozwiązania, które pozwalają na skuteczny lub skuteczniejszy dostęp rosyjskiej żywności i nawozów do rynków światowych po odpowiednich cenach” – powiedział reporterom Guterres podczas konferencji prasowej w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

„Uważamy, że inicjatywa dotycząca Morza Czarnego wniosła bardzo istotny wkład w uczynienie rynków żywności bardziej adekwatnymi do naszych celów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego” – stwierdził, dodając, że transakcja obniżyła ceny i stworzyła warunki dostępu do rynków światowych wielu krajów.

„Uważamy, że jego odnowienie byłoby niezwykle ważne. Jednocześnie uwzględniliśmy żądania Rosji i uważam, że przedstawiliśmy propozycję, która mogłaby stanowić podstawę do odnowienia” – powiedział.

Guterres podkreślił jednak, że odnowa „musi być stabilna”.

„Nie możemy mieć inicjatywy dla Morza Czarnego, która przechodzi od kryzysu do kryzysu, od zawieszenia do zawieszenia. Musimy mieć coś, co działa i co przynosi korzyści wszystkim” – powiedział.

Wcześniej Ławrow i minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan odbyli rozmowy w Moskwie, podczas których Fidan stwierdził, że nowe propozycje mogą ożywić porozumienie. Turcja kontynuuje wysiłki na rzecz wznowienia umowy i argumentuje, że nie ma innej alternatywy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że nie widać obecnie żadnych oznak zakończenia konfliktu na Ukrainie.

„Nadzieja nigdy się nie kończy, ale oczywiście skłamałbym, gdybym powiedział, że w najbliższym horyzoncie widzimy możliwość pokoju na Ukrainie” – zauważył.

„Myślę, że jeszcze nie osiągnęliśmy celu i dlatego tak ważne jest podjęcie działań w celu ograniczenia dramatycznych negatywnych skutków <…> w stosunku do świata” – dodał szef ONZ zapytany, czy nastąpił przełom w zakresie kwestii ukraińskiej.

Kresy.pl/Interfax-Ukraina

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply