Kolneńscy policjanci zatrzymali 34-letniego Gruzina podejrzanego o kradzieże. Mężczyzna wykorzystując nieuwagę pracowników sklepów, kradł artykuły spożywcze i inne produkty. Cudzoziemiec usłyszał 5 zarzutów kradzieży i trafił na 2 miesiące do aresztu. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Komenda Powiatowa Policji w Kolnie poinformowała w czwartek o zatrzymaniu cudzoziemca podejrzanego o kradzieże sklepowe. Jego łupem padały artykuły spożywcze i inne produkty.
Z ustaleń mundurowych wynikało, że mężczyzna chował towar z półek pod kurtkę, a następnie nie płacąc wychodził ze sklepów. Tak postąpił, aż pięciokrotnie, a pokrzywdzeni oszacowali łączne straty na blisko 16 tysięcy złotych.
„Policjanci ustalili tożsamość podejrzanego, między innymi dzięki zapisom tej przestępczej działalności na kamerach monitoringu. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy na terenie województwa warmińsko – mazurskiego” – podkreśla KPP Kolno.
Obywatel Gruzji usłyszał 5 zarzutów kradzieży. Zgodnie z kodeksem karnym za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu podejrzany trafił na 2 miesiące do aresztu. Jak podkreślają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.
Przestępczość cudzoziemców staje się zauważalnym problemem w Polsce. Według policyjnych statystyk, wśród wszystkich podejrzanych o przestępstwa popełnione w Polsce w roku 2024 obcokrajowcy stanowili pięć procent.
Polska policja zatrzymała w 2024 roku ponad 16 tysięcy obcokrajowców.
Pod względem narodowości, najwięcej przestępstw popełnili Ukraińcy, którzy zostali zatrzymani przez policję 9753 razy. Najczęściej łamali prawo poprzez jazdę pod wpływem alkoholu (2943 przypadki), kradzieże (930 razy) oraz oszustwa (461 przypadków).
Drugą grupą pod względem liczby zatrzymań są Gruzini, którzy w 2024 roku dopuścili się 1780 przestępstw. Najwięcej z nich dotyczyło kradzieży (472 przypadki), jazdy po alkoholu (334 przypadki) oraz posiadania narkotyków (200 przypadków).
Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini, którzy byli karani 1122 razy. W ich przypadku najczęstsze przestępstwa to prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (178 przypadków), kradzieże (130 przypadków) oraz przekupstwo (59 przypadków).
kolno.policja.gov.pl / Kresy.pl
Szkoda, że wyroki w Polsce się nie sumują. Powinien dostać zarzut 5 lat za każdy wybryk, w sumie 25 lat, plus na pewno jeszcze by się coś znalazło.