W danych unijnej służby statystycznej Eurostat wynika, że wartość zakupionego przez państwa UE skroplonego gazu z Rosji była w lipcu najwyższa od zimowego lutego.

Import rosyjskiego gazu LNG do Unii Europejskiej w lipcu wzrósł o około 13,5 proc. zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Głównym odbiorcą była Hiszpania, która zwiększyła zakupy 2,3-krotnie – do 240,8 mln euro. Ponadto Holandia zwiększyła import o jedną czwartą, do 57,2 mln euro, podała w wtorek agencja informacyjna RIA Nowosti.

Jednak Francja, która jest drugim co do wielkości importerem rosyjskiego LNG, w lipcu ograniczyła zakupy o 11 proc., do 210,4 mln euro. Belgia zmniejszyła import o połowę do wartości 47,7 mln dolarów.

W sumie w ciągu siedmiu miesięcy Unia Europejska zakupiła od Rosji skroplony gaz ziemny za 4 miliardy euro, w porównaniu do 5,5 miliarda rok wcześniej. Jednak pomimo spadku kosztów dostaw udział rosyjskiego LNG wzrósł do 18,6 proc. z ubiegłorocznych 13,3 proc. Było to spowodowane zmniejszeniem o połowę importu do UE z innych źródeł.

Dane te potwerdzają twierdzenia dyrektor Departamentu Współpracy Gospodarczej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dmitrija Birichewskiego powiedział RIA Novosti, że kraje UE w dalszym ciągu zwiększają zakupy rosyjskiego gazu.

Na skutek decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina z marca 2022 r., stanowiącej iż “państwa nieprzyjazne” muszą płacić za rosyjski gaz z rurociągów w rublach rosyjskich. Brak realizacji takich płatności spowodował zamarcie przepływu gazu z Rosji do UE przez sieć rurociągów.

Unia Europejska ma plan porzucenia surowców rosyjskich do 2027 roku zwany REPowerEU w praktyce jednak nie ma żadnego harmonogramu konkretnych kroków w tej sprawie.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply