Talibański rząd Afganistanu zadeklarował rychłe rozpoczęcie budowy odcinka gazociągu TAPI, który ma połączyć Turkmenistan z Indiami, tworząc wielką magistralę surowcową.
TAPI to projekt budowy gazociągu, który miałby przesyłać „błękitne paliwo” z Turkmenistanu przez terytorium Afganistanu, na chłonne rynki Pakistanu i Indii. Turkmenistan ma największe złoża gazu ziemnego w Azji Środkowej, które jednocześnie są jednymi z największymi na świecie. W ten sposób Turkmeni zdobyliby możliwości eksportowe inne niż za pośrednictwem Rosji, lub Chin, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat stały się głównym odbiorcą turkmeńskiego gazu. Turkmenistan jest zmobilizowany do poszukiwania alternatywnych odbiorców swojego gazu bowiem obecnie ponad 90 proc. eksportu turkmeńskiego surowca trafia do Chin i Chińczycy zaczęli Aszchabadowi proponować coraz mniej korzystne warunki handlu, które wiążą się ze spłatą licznie zaciągniętych przez Turkmenistan chińskich kredytów.
Minister spraw zagranicznych nieuznawanego międzynarodowo Emiratu Afganistanu Amir Khan Muttaki zapowiedział rychłe rozpoczęcie budowy afgańskiego odcinka TAPI. “Wszystkie przygotowania do rozpoczęcia tego projektu zostały już dokonane, a oba kraje są gotowe do rozpoczęcia. Aby kontynuować, konieczne jest podpisanie dokumentów prawnych” – powiedział Muttaki, którego słowa przytoczyła we wtorek agencja informacyjna TOLO News.
TAPI będzie mieć łączną długość 1840 kilometrów, z czego 214 kilometrów zostało już ukończonych w Turkmenistanie. TAPI ma brać początek na turkmeńskim Galkynysz, drugim co do wielkości złożu gazu na świecie i docierać do indyjskiego miasta Fazilka, położonego przy granicy Pakistanu.
Gazociąg z Turkmenistanu będzie miała przepustowość 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie, z czego 5 mld metrów sześciennych zostanie dostarczonych do Afganistanu, 14 mld metrów sześciennych do Pakistanu i 14 mld metrów sześciennych do Indii. Całkowity koszt projektu szacuje się na 10 mld dolarów.
Muttaki ocenił, iż wdrożenie projektu TAPI odegra znaczącą rolę we wzroście gospodarczym i rozwoju objętych nim krajów.
Szerbaz Kaminzada, szef Izby Przemysłu i Górnictwa Afganistanu, skomentował deklaracje ministra – „Zakończenie projektu TAPI przekształci gospodarki Pakistanu, Indii, Afganistanu i Turkmenistanu”.
Chociaż prace nad TAPI zostały zainaugurowane w Heracie w 2018 r. przez wysokich rangą urzędników z Afganistanu, Turkmenistanu, Pakistanu i Indii, projekt został później wstrzymany z niejasnych powodów, jak przypomniała TOLO News. W 2022 r. ruszyły prace w Turkmenistanie.
tolonews.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!