W Rosji utrzymuje się tendencja spadku przeciętnego poziomu cen. W sierpniu deflacja przybrała rekordową wartość miesięczną.

Deflacja w Rosji wyniosła w sierpniu roku bieżącego 0,5%, podała agencja informacyjna Interfax. Tym samym od początku roku do końca ubiegłego miesiąca, ceny spadły w tym kraju przeciętnie o 1,8%. To rekordowy wynik deflacji w Rosji. Poprzedni to spadek cen o 0,4% w sierpniu 2003 roku.

Agencja powołuje się na dane państwowej służby statystycznej Rosstat. Deflacja postępuje mimo, że Bank Centralny Rosji wyznaczył pierwotnie swój cel w bieżącym roku na ograniczenie inflacji do poziomu 4%, w lipcu korygując go na 3,3%.

Spadek cen przyspieszył w sierpniu ze względu na poważną obniżkę cen płodów rolnych, związaną z ich dużą podażą po rozpoczęciu zbiorów. Sprzyja jej tegoroczny urodzaj. Produkty te staniały w ciągu sierpnia aż o 15,5%, w lipcu potaniały tylko o 8,3%. Przełożyło się to na spadek cen wszystkich produktów spożywczych, który w sierpniu wyniósł średnio 1,8%. Tym samym przeciętny koszyk zakupów spożywczych na Rosjanina staniał w ciągu miesiąca o 5,6%.

W tym samym czasie drożały zarówno usługi (o 0,4%) i produkty inne niż spożywcze (0,1%).

Czytaj także: Rosja największym inwestorem zagranicznym na Ukrainie

interfax.ru/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz