Polską Grupę Lotniczą będą tworzyć najważniejsze spółki Skarbu Państwa działające w sektorze lotnictwa pasażerskiego.

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o utworzeniu Polskiej Grupy Lotniczej. Powstanie ona z połączenia najważniejszych spółek Skarbu Państwa działających w sektorze lotnictwa pasażerskiego – m.in. PLL LOT, LOT AMS i LS Airport Services. – poinformowała w środę Polska Agencja Prasowa powołując się na słowa prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego, który będzie łączył obowiązki szefa całej PGL z dotychczasowym stanowiskiem.

Jak mówił Milczarski, celem utworzenia grupy jest zintegrowanie całego łańcucha wartości w lotniczych przewozach pasażerskich i osiągnięcie synergii wynikającej ze współdziałania podmiotów tworzących PGL. Grupa zintegruje bowiem linie lotnicze (PLL LOT), spółkę zajmującą się obsługą techniczną samolotów (LOT AMS) i firmę odpowiedzialną za obsługę naziemną pasażerów i ładunków (LS Airport Services). Ma to pozwolić na zwiększenie efektywności biznesowej i maksymalizację zwrotu z inwestycji dla Skarbu Państwa. Kapitał PGL wyniesie 1,2 mld złotych.

Polska Grupa Lotnicza to odpowiedź na rosnący w rekordowym tempie popyt na przewozy lotnicze w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej oraz konieczność poprawy konkurencyjności i efektywności polskiego sektora usług pasażerskich. Powołanie Polskiej Grupy Lotniczej do życia spowoduje możliwość wykorzystania gigantycznych szans rynkowych, które przed lotnictwem stoją. Ten projekt ma biznesowo ogromne możliwości – cytuje słowa Milcarskiego PAP.

Firmy wchodzące w skład grupy zachowają swoją odrębność organizacyjną, lecz będą realizowały wspólną strategię. Milcarski zapowiada także, że w ramach grupy powstanie nowy podmiot w niezagospodarowanym dotychczas segmencie leasingu samolotów pasażerskich. W ciągu najbliższych kilku miesięcy ma być znany szczegółowy skład PGL i formuła jej działania.

Prezes Milcarski zapowiada, że będzie łączył obowiązki szefa PGL z obowiązkami prezesa PLL LOT pro bono.

CZYTAJ TAKŻE: Ekspert: ludzie, opamiętajcie się, Centralny Port Komunikacyjny jest niepotrzebny

Kresy.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply