Więcej konkretów w sprawie połączenia Warszawa-Wilno powinno pojawić się jeszcze w tym roku.

Polskie i litewskie koleje zamierzają poprawić połączenia kolejowe pomiędzy Wilnem i Warszawą, ale dokładnej daty, kiedy miałoby to nastąpić, nie podają. – poinformował w piątek portal polskiej mniejszości na Litwie L24.lt.

Chcielibyśmy, aby z Wilna można było bez problemów dojechać do Warszawy i jak najszybciej. Teraz rozważamy, jak to uczynić. (…) Rozumiem, że dla was byłoby ważne wskazanie daty, ale odpowiem, że zrobimy to jak najszybciej, a czasem nawet szybciej, niż sobie przedstawiacie. – powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Wilnie dyrektor PKP Krzysztof Mamiński.

Przebywając z wizytą w stolicy Litwy Mamiński spotkał się z ministrem transportu i komunikacji Rokasem Masiulisem i dyrektorem państwowych Kolei Litewskich Mantasem Bartušką.

Szukamy możliwości, jak pasażerom umożliwić szybki dojazd z Wilna i Warszawy. (…) Widzimy PKP jako jeden z najważniejszych partnerów w regionie. Omówiliśmy możliwości rozwoju infrastruktury, możliwości przewozów pasażerskich, współpracę w zakresie przewozów towarowych. Wierzymy, że potok towarowy z Litwy, z Polski może w przyszłości zwiększać się dzięki wykorzystaniu naszego obecnego połączenia – mówił Bartuška na konferencji prasowej.

Dyrektorzy polskich i litewskich kolei przypomnieli, że przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego jest priorytetem w układzie bilateralnym pomiędzy Polską a Litwą. Inny przedstawiciel Kolei Litewskich Mantas Dubauskas poinformował, że więcej konkretów w sprawie połączenia Wilno-Warszawa może pojawić się już w tym roku. Jak podaje portal Baltic News, w 2016 roku po 76 latach wznowiono bezpośrednie kolejowe połączenie pasażerskie między Białymstokiem a Kownem. Pociągi między miastami kursują przez 5 dni w tygodniu a podróż trwa około 5 godzin. Natomiast dostanie się koleją z Warszawy do Kowna przez Białystok trwa obecnie 9 godzin. Baltic News podaje, że dostosowanie do siebie rozkładów jazdy PKP i Kolei Litewskich pozwoliłoby na skrócenie tego czasu do 6,5 godziny.

CZYTAJ TAKŻE: PKP Energetyka chce włączyć się w budowę Rail Baltica

L24.lt / Baltic News / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz