W pierwszym kwartale bieżącego roku Polska odnotowała wyraźny wzrost eksportu do Chin i USA. W przypadku tych pierwszych wzrost wyniósł ponad jedną trzecią.

„W ostatnim czasie wzrost obrotów handlu zagranicznego Polski ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami jest wyraźnie wyższy niż przeciętny, co przekłada się na wzrost udziału obu krajów w polskim handlu. W przypadku Stanów Zjednoczonych sytuacja taka występowała wcześniej, natomiast w eksporcie do Chin jest mniej typowa” – portal Forsal cytuje „Tygodnik Gospodarczy PIE”. Wartość polskiego eksportu w pierwszym kwartale bieżącego roku była o 35,5% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Wyraźnie wzrósł, w stosunku rok do roku, także eksport Polski do USA, który w pierwszym kwartale bieżącego roku był o 16,7% wyższy. USA zajmują już 7 miejsce wśród odbiorców polskiego eksportu, a Chiny miejsce 20. Stany Zjednoczone awansowały w tym rankingu o dwa miejsca, a ChRL aż o trzy miejsca. Jeśli chodzi o Chiny to szczególnie wzrósł wywóz katod miedzianych i ich części, części i akcesoriów do maszyn, a w dalszej kolejności mrożonych podrobów drobiowych i foteli do statków powietrznych.

Ale Chiny i USA zwiększyły także swój udział w polskim imporcie. ChRL zajmuje drugie miejsce wśród źródeł importu do Polski, a wwóz towarów z tego kierunku wzrósł w pierwszym kwartale bieżącego roku o 13,4%. Import z USA wzrósł w tym okresie aż o 14,2%. Państwo to zajmowało nadal 8 miejsce wśród wszystkich partnerów importowych Polski. Ogólny wzrost importu wyniósł w pierwszym kwartale 2019 r. 5,3%.

Zarówno w stosunkach handlowych z USA jak i Chinami Polska ma ujemny bilans. Ujemne saldo handlu ze Stanami Zjednoczonymi zwiększyło się w opisywanym okresie o 100 mln zł, a z Chinami aż o 2,9 mld zł.

Czytaj także: Ambasada Ukrainy: W Polsce jest 1,5 mln ukraińskich imigrantów zarobkowych

forsal.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz